Monday, August 1, 2011

RPH Minggu Ke - 30

Rancangan Pelajaran Harian ~ 25 - 29 Julai 2011



Tarikh 25 Julai 2011 (Isnin)
Minggu 30
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K3 & 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Grafik Persekitaran
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Membanding-bezakan jenis-jenis iklan persekitaran dengan baik.
  2. menyatakan ciri-ciri grafik persekitaran yang bermutu dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni visual.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh iklan persekitaran.
  2. Murid diminta untuk memberi komen tentang contoh iklan yang ditunjukkan.
  3. Guru memperkenalkan jenis-jenis iklan persekitaran serta ciri-ciri iklan persekitaran yang bermutu.
  4. Murid diminta untuk mencatat isi pelajaran.
  5. Rumusan pelajaran dengan sesi soal jawab.
Keperluan Alat: LCD projektor.
Bahan: Contoh gambar iklan persekitaran.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Berdisiplin dan hormat-menghormati.
Refleksi

Tarikh 26 Julai 2011 (Selasa)
Minggu 30
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K2 & 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual.
Unit Pemlajaran
  • Reka corak
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan motif flora dan fauna pada produk cawan dan piring dengan menggunakan teknik catan.
Aktiviti Pembelajaran Amali mencatan.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh produk piring dan cawan.
  2. Guru membuat demonstrasi mewarna.
  3. Murid diminta untuk menghasilkan aktiviti amali mencatan berdasarkan contoh motif yang dilukis.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran dengan persembahan karya produk murid serta komen secara keseluruhan.
Keperluan Alat: Pen dan pensel
Bahan: Contoh produk
Media: Catan - Cat Akrilik
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan Kebersihan.
Refleksi Hasil catan murid pada cawan dan piring menunjukkan kualiti yang baik, kreatif dan kemas.

Tarikh 27 Julai 2011 (Rabu)
Minggu 30
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K3 & 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Lukisan Alam Benda
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan yang berhal-bendakan sebuah bekas serbaguna, gunting dan pensel dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan alam benda.
  2. Guru membuat demonstrasi melukis.
  3. Murid diminta untuk melukis berdasarkan contoh lakaran pada papan tulis.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan hasil lakaran murid.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensil.
Bahan: Contoh lukisan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Hormat-menghormati.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lakaran lukisan dengan baik.

Tarikh 27 Julai 2011 (Rabu)
Minggu 30
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Kajian Rekaan Seni Visual
    • Tugasan : Arca Asemblaj
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Proses menyembur arca asemblaj bertemakan kapal layar dengan baik, kemas dan kreatif.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan produk.
Prosedur
  1. Murid diminta untuk menyediakan alat bahan untuk penghasilan produk arca.
  2. Guru membuat demonstrasi sambil menerangkan teknik menyembur warna pada arca.
  3. Amali menghasilkan arca.
  4. Guru memberi komen serta memberi bimbingan kepada murid.
  5. Rumusan pelajaran dengan persembahan karya tugasan murid.
Keperluan Alat: Pisau, pembaris, gergaji.
Bahan: Papan lapis, penyembur warna.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Berhati-hati, kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan produk dengan kreatif, inovatif dan analitik.

Tarikh 28 Julai 2011 (Khamis)
Minggu 30
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K3 & 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Lukisan Alam Benda.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan yang berhal-bendakan sebuah bekas serbaguna, gunting dan pensel dengan menggunakan media pensel.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh hasil lukisan.
  2. Guru menunjukkan demonstrasi teknik melukis lukisan pensel.
  3. Murid diminta untuk menghasilkan lukisan dengan mewujudkan kesan ton pencahayaan dan jalinan.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensil.
Bahan: Contoh lukisan.
Media: Kering.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lukisan mengikut kehendak soalan dengan mengutamakan unsur bentuk, ruang dan jalinan dengan baik.

Tarikh 28 Julai 2011 (Khamis)
Minggu 30
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K2
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran
  • Mereka corak.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan lukisan yang menunjukkan proses dan teknik penghasilan produk dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan lukisan.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan proses dan teknik penghasilan produk.
  2. Murid diminta untuk menghasilkan aktiviti amali melukis berdasarkan contoh yang diberi.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Rumusan pelajaran dengan persembahan karya lukisan murid serta komen secara keseluruhan.
Keperluan Alat: Melukis
Bahan: Folio krsv.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kreativiti dan keyakinan.
Refleksi Majoriti murid berupaya menghasilkan folio mengikut kehendak tugasan dengan baik.

Tarikh 29 Julai 2011 (Jumaat)
Minggu 30
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Reka Corak.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan reka corak bermotifkan flora dan fauna pada cawan dan piring dengan menggunakan teknik catan dengan kemas baik dan kreatif.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan artifak.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh hasil artifak.
  2. Guru membuat demonstrasi mewarna.
  3. Murid diminta untuk menghailkan produk teknik catan.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh produk.
Media: Catan.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan minat dan kesungguhan dalam aktiviti pembelajaran. Hasil produk murid adalah baik.

No comments:

Post a Comment