Monday, April 18, 2011

RPH Minggu Ke - 15

Rancangan Pelajaran Harian ~ 11 - 15 April 2011


Tarikh 11 April 2011 (Isnin)
Minggu 15
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4Majoriti murid berupaya menghasilkan folio mengikut kehendak tugasan dengan baik.
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Kajian Rekaan Seni Visual
  • Pentaksiran dan penilaian folio
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan beberapa olahan perkembangan idea motif dengan kreatif dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Penilaian folio KRSV.
Prosedur
  1. Murid diminta untuk menghantar tugasan secara individu.
  2. Guru membuat pentaksiran.
  3. Guru memberi komen hasil tugasan murid dan membimbing murid membaikinya.
  4. Rumusan pelajaran dengan persembahan karya tugasan murid.
Keperluan Alat: Folio krsv.
Bahan: Instrument pentaksiran.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Berdisiplin dan bertanggungjawab.
Refleksi Majoriti murid berupaya menghasilkan folio mengikut kehendak tugasan dengan baik.

Tarikh 11 April 2011 (Isnin)
Minggu 15
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K3
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Seni Halus
  • Cetakan - Pembetulan ujian topikal
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan kehendak soalan ujian serta dapat memberikan jawapan denga betul.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan kertas ujian.
Prosedur
  1. Guru memberi komen keputusan ujian.
  2. Perbincangan kehendak soalan dan jawapan ujian.
  3. Murid diminta untuk membuat pembetulan.
  4. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Kertas soalan ujian.
Media: Cetakan.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan kejujuran.
Refleksi Pada keseluruhan, keputusan ujian adalah baik. Punca kelemahan murid adalah tidak memiliki pengetahuan teori seni yang kukuh.

Tarikh 12 April 2011 (Selasa)
Minggu 15
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K2 & 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual.
Unit Pemlajaran Kajian Rekaan Seni Visual
  • Pentaksiran dan penilaian folio
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan beberapa olahan perkembangan idea motif dengan kreatif dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan folio KRSV.
Prosedur
  1. Murid diminta untuk menghantar tugasan secara individu.
  2. Guru membuat pentaksiran.
  3. Guru memberi komen hasil tugasan murid dan membimbing murid membaikinya.
  4. Rumusan pelajaran dengan persembahan karya tugasan murid.
Keperluan Alat: Folio krsv.
Bahan: Instrument pentaksiran.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Berdisiplin dan bertanggungjawab.
Refleksi Majoriti murid berupaya menghasilkan folio mengikut kehendak tugasan dengan baik.

Tarikh 12 April 2011 (Selasa)
Minggu 15
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pemlajaran Seni Halus
  • Cetakan - Pembetulan ujian topikal
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan bingkai cetakan serta persembahan akhir dengan catatan siri, tajuk, nama dan tahun mengikut disiplin cetakan dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan kertas ujian.
Prosedur
  1. Guru memberi komen keputusan ujian.
  2. Perbincangan kehendak soalan dan jawapan ujian.
  3. Murid diminta untuk membuat pembetulan.
  4. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Kertas soalan ujian.
Media: Cetakan.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan kejujuran.
Refleksi Pada keseluruhan, keputusan ujian adalah memuaskan. Punca kelemahan murid adalah tidak memiliki pengetahuan teori seni yang kukuh.

Tarikh 13 April 2011 (Rabu)
Minggu 15
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Kajian Rekaan Seni Visual
  • Pentaksiran dan penilaian folio
    • Tugasan : Arca Asemblaj.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan folio mengikut kehendak soalan tugasan dengan baik, kualiti dan kreatif.
Aktiviti Pembelajaran Pentaksiran dan penilaian kerja kursus.
Prosedur
  1. Murid diminta untuk menghantar tugasan secara individu.
  2. Guru membuat pentaksiran.
  3. Guru memberi komen hasil tugasan murid dan membimbing murid membaikinya.
  4. Rumusan pelajaran dengan persembahan karya tugasan murid.
Keperluan Alat: Folio krsv.
Bahan: Instrument pentaksiran.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Kemasan dan penghargaan.
Refleksi Majoriti murid berupaya menghasilkan folio mengikut kehendak tugasan dengan baik.

Tarikh 13 April 2011 (Rabu)
Minggu 15
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K3 & 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Seni Halus
  • Arca
    • Pengenalan
    • Sejarah di Malaysia.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Memahami perkembangan sejarah seni arca di Malaysia terutamanya dari segi teknik dan gaya penghasilan serta tokoh-tokoh seni arca yang terkenal.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh arca.
  2. Guru memperkenalkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk membaca, mencatat dan memahami kandungan pelajaran.
  4. Sesi soal jawab.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pisau ukir, plaster of paris.
Bahan: Buku nota, contoh arca.
Media: Cat.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan kemasan.
Refleksi Murid berupaya menjawab soalan yang dikemukakan berdasarkan nota yang disalin dengan baik.

Tarikh 14 April 2011 (Khamis)
Minggu 15
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K3
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Seni Halus
  • Arca
    • Pengenalan
    • Sejarah di Malaysia.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Memahami perkembangan sejarah seni arca di Malaysia terutamanya dari segi teknik dan gaya penghasilan serta tokoh-tokoh seni arca yang terkenal.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh arca.
  2. Guru memperkenalkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk membaca, mencatat dan memahami kandungan pelajaran.
  4. Sesi soal jawab.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pisau ukir, plaster of paris.
Bahan: Buku nota, contoh arca.
Media: Cat.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan kemasan.
Refleksi Murid berupaya menjawab soalan yang dikemukakan berdasarkan nota yang disalin dengan baik.

Tarikh 14 April 2011 (Khamis)
Minggu 15
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K2
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Kajian Rekaan Seni Visual
  • Reka Corak
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan folio mengikut kehendak soalan tugasan dengan baik, kualiti dan kreatif.
Aktiviti Pembelajaran Pentaksiran dan penilaian KRSV secara individu.
Prosedur
  1. Murid diminta untuk menghantar tugasan secara individu.
  2. Guru membuat pentaksiran.
  3. Guru memberi komen hasil tugasan murid dan membimbing murid menambahbaikan hasil tugasan.
  4. Rumusan pelajaran dengan persembahan karya tugasan murid serta komen secara keseluruhan.
Keperluan Alat: Folio krsv.
Bahan: Instrument pentaksiran.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kreativiti dan keyakinan.
Refleksi Majoriti murid berupaya menghasilkan folio mengikut kehendak tugasan dengan baik. Namun bilangan murid yang dapat mencapai tahap cemerlang masih kurang.

Tarikh 15 April 2011 (Jumaat)
Minggu 15
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Seni Halus
  • Arca
    • Jenis-jenis arca, penggunaan alat bahan, teknik penghasilan dan contoh arca.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan jenis-jenis arca serta teknik penghasilannya dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh arca.
  2. Guru memperkenalkan isi pelajaran, jenis-jenis arca.
  3. Murid diminta untuk membaca, mencatat dan memahami kandungan pelajaran.
  4. Sesi soal jawab.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pisau ukir, plaster of paris.
Bahan: Buku nota, contoh arca.
Media: Cat.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Menghargai hasil karya arca.
Refleksi Murid berupaya menjawab soalan yang dikemukakan berdasarkan nota yang disalin dengan baik.

Sunday, April 10, 2011

RPH Minggu Ke - 14

Rancangan Pelajaran Harian ~ 4 - 8 April 2011


Tarikh 4 April 2011 (Isnin)
Minggu 14
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Arca Asemblaj - Kajian Rekaan Seni Visual
  • Olahan motif kapal layar.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan beberapa olahan perkembangan idea motif dengan kreatif dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan folio KRSV.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lakaran olahan idea.
  2. Guru menerangkan teknik menghasilkan olahan.
  3. Murid diminta untuk menghasilkan lakaran olahan idea.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran dengan persembahan karya lakaran murid.
Keperluan Alat: Pensil warna, kertas lukisan.
Bahan: Contoh lakaran olahan idea.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Hasil lakaran olahan motif murid menunjukkan perkembangan idea secara menyeluruh dan pelbagai.

Tarikh 4 April 2011 (Isnin)
Minggu 14
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K3
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Seni Halus
  • Cetakan Mono Lino
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah karya cetakan timbul kaedah mono lino dengan baik, kreatif dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali cetakan.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh cetakan mono lino..
  2. Guru menunjukkan demonstrasi cetakan mono lino.
  3. Amali murid menjalankan aktiviti amali cetakan.
  4. Guru memantau dan membimbing murid.
  5. Persembahan karya cetakan.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Lino Ink, kaca, Kertas lukisan.
Media: Cetakan.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan minat dan kesungguhan serta berupaya menghasilkan cetakan mono lino dengan baik dan berkualiti.

Tarikh 5 April 2011 (Selasa)
Minggu 14
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K2 & 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Arca Asemblaj - Kajian Rekaan Seni Visual
  • Olahan motif kapal layar.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan beberapa olahan perkembangan idea motif dengan kreatif dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan folio KRSV.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lakaran olahan idea.
  2. Guru menerangkan teknik menghasilkan olahan.
  3. Murid diminta untuk menghasilkan lakaran olahan idea.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran dengan persembahan karya lakaran murid.
Keperluan Alat: Pensil warna, kertas lukisan.
Bahan: Contoh lakaran olahan idea.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kreativiti dan kekemasan
Refleksi Hasil lakaran olahan motif murid menunjukkan perkembangan idea secara menyeluruh dan pelbagai.

Tarikh 5 April 2011 (Selasa)
Minggu 14
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pemlajaran Seni Halus
  • Cetakan
    • Kemasan bingkai
    • Persembahan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan bingkai cetakan serta persembahan akhir dengan catatan siri, tajuk, nama dan tahun mengikut disiplin cetakan dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Amali persembahan karya cetakan.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh-contoh karya cetakan.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk menghasilkan bingkai cetakan.
  4. Persembahan karya cetakan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pisau dan pembaris.
Bahan: Art Kad
Media: Cetakan.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kekemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan karya cetakan dengan persembahan bingkai dengan baik.

Tarikh 6 April 2011 (Rabu)
Minggu 14
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Kajian Rekaan Seni Visual
  • Pentaksiran dan penilaian folio
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan folio mengikut kehendak soalan tugasan dengan baik, kualiti dan kreatif.
Aktiviti Pembelajaran Pentaksiran dan penilaian kerja kursus.
Prosedur
  1. Murid diminta untuk menghantar tugasan secara individu.
  2. Guru membuat pentaksiran.
  3. Guru memberi komen hasil tugasan murid dan membimbing murid membaikinya.
  4. Rumusan pelajaran dengan persembahan karya tugasan murid.
Keperluan Alat: Folio krsv.
Bahan: Instrument pentaksiran.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Kemasan dan penghargaan.
Refleksi Majoriti murid berupaya menghasilkan folio mengikut kehendak tugasan dengan baik.

Tarikh 6 April 2011 (Rabu)
Minggu 14
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K3
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Seni Halus
  • Cetakan
    • Kemasan bingkai
    • Persembahan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan bingkai cetakan serta persembahan akhir dengan catatan siri, tajuk, nama dan tahun mengikut disiplin cetakan dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Amali persembahan karya cetakan.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh-contoh karya cetakan.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk menghasilkan bingkai cetakan.
  4. Persembahan karya cetakan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pisau dan pembaris.
Bahan: Art Kad
Media: Cetakan.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kebersihan dan kemasan.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan karya cetakan dengan persembahan bingkai dengan baik.

Tarikh 7 April 2011 (Khamis)
Minggu 14
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K3
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Seni Halus - Cetakan
  • Ujian Topikal - Soalan objektif
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. menjawab sekurang-kurangnya 20 soalan betul daripada 30 soalan objektif yang dikemukakan.
Aktiviti Pembelajaran Ujian topikal.
Prosedur
  1. Guru megedarkan buku soalan ujian.
  2. Guru memberikan arahan ujian.
  3. Murid diminta untuk menjawab soalan yang dikemukakan.
  4. Guru memantau.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pen
Bahan: Buku soalan dan buku latihan.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kejujuran.
Refleksi Murid berupaya menjawab semua soalan dalam masa yang ditetapkan dengan baik.

Tarikh 7 April 2011 (Khamis)
Minggu 14
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K2
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Kajian Rekaan Seni Visual
  • Pentaksiran dan penilaian folio
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan folio mengikut kehendak soalan tugasan dengan baik, kualiti dan kreatif.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan folio KRSV.
Prosedur
  1. Murid diminta untuk menghantar tugasan secara individu.
  2. Guru membuat pentaksiran.
  3. Guru memberi komen hasil tugasan murid dan membimbing murid membaikinya.
  4. Rumusan pelajaran dengan persembahan karya tugasan murid.
Keperluan Alat: Folio krsv.
Bahan: Instrument pentaksiran.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kreativiti dan keyakinan.
Refleksi Majoriti murid berupaya menghasilkan folio mengikut kehendak tugasan dengan baik.

Tarikh 8 April 2011 (Jumaat)
Minggu 14
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Seni Halus - Cetakan
  • Ujian Topikal - Soalan objektif
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. menjawab sekurang-kurangnya 20 soalan betul daripada 30 soalan objektif yang dikemukakan.
Aktiviti Pembelajaran Ujian topikal.
Prosedur
  1. Guru megedarkan buku soalan ujian.
  2. Guru memberikan arahan ujian.
  3. Murid diminta untuk menjawab soalan yang dikemukakan.
  4. Guru memantau.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pen
Bahan: Buku soalan dan buku latihan.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kebersihan dan kemasan.
Refleksi Murid berupaya menjawab semua soalan dalam masa yang ditetapkan dengan baik.

RPH Minggu Ke - 13

Rancangan Pelajaran Harian ~ 28 Mac - 1 April 2011


Tarikh 28 Mac 2011 (Isnin)
Minggu 13
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Reka Corak - Kajian Rekaan Seni Visual
  • Olahan motif flora
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan beberapa olahan perkembangan idea motif dengan kreatif dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali melaksanakan kerja kursus KRSV.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lakaran olahan idea.
  2. Guru menerangkan teknik menghasilkan olahan.
  3. Murid diminta untuk menghasilkan lakaran olahan idea.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran dengan persembahan karya lakaran murid.
Keperluan Alat: Pensil warna, kertas lukisan.
Bahan: Contoh lakaran olahan idea.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Hasil lakaran olahan motif murid menunjukkan perkembangan idea secara berterusan dan kreatif. Namun masih terdapat hasil lakaran yang agak lemah, dan mereka ini diminta untuk membaiki lakaran semula.

Tarikh 28 Mac 2011 (Isnin)
Minggu 13
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K3
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Seni Halus
  • Cetakan
    • Cetakan stensil kertas pendua
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah karya cetakan bermotif bebas dengan menggunakan teknik cetakan stensil kertas pendua dengan tepat, kemas dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali cetakan.
Prosedur
  1. Guru meminta murid menyatakan semula nama dan fungsi alat bahan cetakan.
  2. Guru membuat demonstrasi mencetak.
  3. Murid diminta untuk menghasilkan amali mencetak berdasarkan arahan yang diberi oleh guru.
  4. Guru memantau, membantu dan membimbing murid menghasilkan cetakan.
  5. Persembahan karya dan sesi memberi komen.
  6. Rumusan Pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh cetakan.
Media: Cetakan.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dan kebanyakan hasil karya cetakan berupaya dicetak dengan baik, kemas dan berkualiti.

Tarikh 29 Mac 2011 (Selasa)
Minggu 13
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K2 & 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pemlajaran Reka Corak - Kajian Rekaan Seni Visual
  • Olahan motif flora
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan beberapa olahan perkembangan idea motif dengan kreatif dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan folio KRSV.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lakaran olahan idea.
  2. Guru menerangkan teknik menghasilkan olahan.
  3. Murid diminta untuk menghasilkan lakaran olahan idea.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran dengan persembahan karya lakaran murid.
Keperluan Alat: Pensil warna, kertas lukisan.
Bahan: Contoh lakaran olahan idea.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kreativiti dan kekemasan
Refleksi Hasil lakaran olahan motif murid menunjukkan perkembangan idea secara berterusan dan kreatif. Namun masih terdapat hasil lakaran yang agak lemah, dan mereka ini diminta untuk membaiki lakaran semula.

Tarikh 29 Mac 2011 (Selasa)
Minggu 13
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pemlajaran Seni Halus
  • Cetakan
    • Cetakan stensil kertas pendua
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah karya cetakan bermotif bebas dengan menggunakan teknik cetakan stensil kertas pendua dengan tepat, kemas dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali cetakan.
Prosedur
  1. Guru meminta murid menyatakan semula nama dan fungsi alat bahan cetakan.
  2. Guru membuat demonstrasi mencetak.
  3. Murid diminta untuk menghasilkan amali mencetak berdasarkan arahan yang diberi oleh guru.
  4. Guru memantau, membantu dan membimbing murid menghasilkan cetakan.
  5. Persembahan karya dan sesi memberi komen.
  6. Rumusan Pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh cetakan.
Media: Cetakan.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dan kebanyakan hasil karya cetakan berupaya dicetak dengan baik, kemas dan berkualiti.

Tarikh 30 Mac 2011 (Rabu)
Minggu 13
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Reka Corak - Kajian Rekaan Seni Visual
  • Olahan motif fauna.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan beberapa olahan perkembangan idea motif fauna dengan kreatif dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan folio KRSV.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lakaran olahan idea.
  2. Guru menerangkan teknik menghasilkan olahan.
  3. Murid diminta untuk menghasilkan lakaran olahan idea.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran dengan persembahan karya lakaran murid.
Keperluan Alat: Pensel warna.
Bahan: Contoh olahan motif fauna.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Kesederhanaan dan rendah diri.
Refleksi Majoriti murid berupaya menghasilkan lakaran olahan motif fauna pilihan dengan baik.

Tarikh 30 Mac 2011 (Rabu)
Minggu 13
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K3
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Seni Halus
  • Cetakan
    • Jenis-jenis cetakan
      • Cetakan Sutera Saring.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan proses penghasilan cetakan sutera saring dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh cetakan.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk menjawab soalan yang dikemukakan.
  4. Pengukuhan dan pengkayaan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pemidang, penggelek, sekuji.
Bahan: Contoh cetakan.
Media: Cetakan.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kebersihan dan kemasan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan serta berupaya menerangkan proses penghasilan cetakan dengan betul.

Tarikh 31 Mac 2011 (Khamis)
Minggu 13
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K3
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Seni Halus
  • Cetakan
    • Jenis-jenis cetakan
      • Cetakan Sutera Saring.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan proses penghasilan cetakan Sutera Saring dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh cetakan.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk menjawab soalan yang dikemukakan.
  4. Pengukuhan dan pengkayaan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pemidang, penggelek, sekuji.
Bahan: Contoh cetakan.
Media: Cetakan.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kebersihan dan kemasan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan serta berupaya menerangkan proses penghasilan cetakan dengan betul.

Tarikh 31 Mac 2011 (Khamis)
Minggu 13
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K2
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Reka Corak - Kajian Rekaan Seni Visual
  • Olahan motif fauna.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan beberapa olahan perkembangan idea motif fauna dengan kreatif dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan folio KRSV.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lakaran olahan idea.
  2. Guru menerangkan teknik menghasilkan olahan.
  3. Murid diminta untuk menghasilkan lakaran olahan idea.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran dengan persembahan karya lakaran murid.
Keperluan Alat: Pensel warna.
Bahan: Contoh lakaran olahan motif fauna.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Kreativiti dan keyakinan.
Refleksi Majoriti murid berupaya menghasilkan lakaran olahan motif fauna pilihan dengan baik.

Tarikh 1 April 2011 (Jumaat)
Minggu 13
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Seni Halus
Cetakan mono lino.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah karya cetakan timbul kaedah mono lino dengan baik, kreatif dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali Cetakan Lino.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh cetakan mono lino..
  2. Guru menunjukkan demonstrasi cetakan mono lino.
  3. Amali murid menjalankan aktiviti amali cetakan.
  4. Guru memantau dan membimbing murid.
  5. Persembahan karya cetakan.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pemidang, penggelek, sekuji.
Bahan: Contoh cetakan.
Media: Cetakan.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kebersihan dan kemasan.
Refleksi Murid menunjukkan minat dan kesungguhan serta berupaya menghasilkan cetakan mono lino dengan baik dan berkualiti.