Monday, November 7, 2011

RPH Minggu Ke - 46

Rancangan Pelajaran Harian ~ 14 - 18 November 2011



Tarikh 14 - 18 November 2011 (Jumaat)
Minggu 46
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K3 & 4K5
CatatanCuti Awal Seminggu kerana Peperiksaan SPM 2011 bermula
Tingkatan5K2 & 5K4

Catatan
Peperiksaan SPM 2011 Bermula

RPH Minggu Ke - 45

Rancangan Pelajaran Harian ~ 7 - 11 November 2011



Tarikh 7 November 2011 (Isnin)
Minggu 45

Catatan
  • Cuti Umum - Hari Raya Haji

Tarikh 8 November 2011 (Selasa)
Minggu 45
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K2 & 5K4
Catatan Raptai penuh
'Majlis Penyampaian Sijil & Hadiah 2011'

  • Tempat : Dewan Masyarakat Serian
  • Masa : 7.30 pagi

Tarikh 9 November 2011 (Rabu)
Minggu 45
Catatan
'Majlis Penyampaian Sijil & Hadiah 2011'

  • Tempat : Dewan Masyarakat Serian
  • Masa : 7.30 pagi

Tarikh 10 November 2011 (Khamis)
Minggu 45
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K2
Masa 70 Minit
Catatan Penyusunan kerusi meja bilik peperiksaan SPM

Tarikh 11 November 2011 (Jumaat)
Minggu 45
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Catatan Perhimpunan Pelajar Tingkatan 5 & 6 Atas

RPH Minggu Ke - 44

Rancangan Pelajaran Harian ~ 31 Okt - 4 Nov 2011



Tarikh 31 Oktober 2011 (Isnin)
Minggu 44
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K3 & 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Seni Reka Bentuk Industri
Unit Pembelajaran
  • Perabot
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. menghasilkan sekurang-kurangnya 10 jenis lakaran idea reka bentuk perabot dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh-contoh reka bentuk industri.
  2. Murid diminta untuk menghasilkan lakaran ldea.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Persembahan hasil lakaran.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensil
Bahan: Buku lakaran
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan
Refleksi Kebanyakan murid berupaya menghasilkan lakaran reka bentuk dengan merujuk kepada contoh lakaran.

Tarikh 1 November 2011 (Selasa)
Minggu 44
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K2 & 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Pakej Ulangkaji
Unit Pemlajaran
  • Teori Seni - Latihan soalan objektif
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Memahami kehendak soalan-soalan teori serta berupaya menjawab dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Latihan menjawab soalan teori.
Prosedur
  1. Guru memberi arahan aktiviti pembelajaran kepada murid.
  2. Guru memantau dan membimbing.
  3. Perbincangan kehendak soalan dan jawapan.
  4. Guru memberi ganjaran kepada murid yang berupaya menjawab soalan dengan betul.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel
Bahan: Buku kerja
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kesungguhan dan kerjasama
Refleksi Murid berupaya mengikuti proses latihan dan perbincangan dengan baik.

Tarikh 2 November 2011 (Rabu)
Minggu 44
Catatan
Cuti Peristiwa

Tarikh 3 November 2011 (Khamis)
Minggu 44
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K3 & 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Seni Reka Bentuk Industri
Unit Pembelajaran
  • Automobil
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. menghasilkan sekurang-kurangnya 5 jenis lakaran idea reka bentuk automobil dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh-contoh reka bentuk industri.
  2. Murid diminta untuk menghasilkan lakaran ldea.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Persembahan hasil lakaran.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensil
Bahan: Buku lakaran
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan
Refleksi Kebanyakan murid berupaya menghasilkan lakaran reka bentuk berdasarkan contoh dengan baik.

Tarikh 4 November 2011 (Jumaat)
Minggu 44
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran
  • Lukisan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan bertemakan pemandangan alam semulajadi dengan baik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh-contoh karya lukisan
  2. Murid diminta untuk menghasilkan lukisan berdasarkan contoh.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh karya lukisan
Media: Luksian
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Apresiasi karya seni lukisan
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dan minat dan berupaya menghasilkan lukisan dengan baik dan berkualiti.

Saturday, October 29, 2011

RPH Minggu Ke - 43

Rancangan Pelajaran Harian ~ 24 - 28 Oktober 2011



Tarikh 24 Oktober 2011 (Isnin)
Minggu 43
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K3 & 4K5
Masa 70 Minit
Catatan Peperiksaan Akhir Tahun
  • Kertas: Pendidikan Islam 1
  • Masa: 0725-0925

  • Kertas: Pendidikan Islam 2
  • Masa: 1100-1240

Tarikh 25 Oktober 2011 (Selasa)
Minggu 43
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K2 & 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional dan Dimensi Baru
Unit Pemlajaran
  • Seni Tekat
    • Unsur dan bentuk motif
    • Bahan, alat dan proses
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyanaraikan unsur dan bentuk motif tekatan dengan betul.
  2. Menyatakan fungsi alatan tekat dan proses penghasilan dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Ulangkaji / pembelajaran teori.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan gambar seni tekat.
  2. Murid diminta untuk menyatakan jenis karya seni berkenaan.
  3. Murid diminta untuk membentuk kumpulan, kemudian diberi tugasan.
  4. Murid berbincang dan guru memantau dan membimbing.
  5. Setiap kumpulan diminta untuk melaporkan hasil perbincangan tugasan.
  6. Guru mengukuhkan hasil pembentangan murid.
  7. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Seni tekad.
Bahan: Contoh gambar seni tekad.
Media: Kraf tangan.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Murid berupaya mengikuti proses perbincangan dengan baik.

Tarikh 26 Oktober 2011 (Rabu)
Minggu 43
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K3 & 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Pembetulan Kertas Peperiksaan Akhir Tahun
Unit Pemlajaran
  • Kertas 1: Teori Seni
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Memahami kehendak soalan-soalan teori peperiksaan.
  2. Menyatakan jawapan peperiksaan dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan kertas peperiksaan.
Prosedur
  1. Guru memberi komen tentang keputusan peperiksaan.
  2. Guru membaca soalan kertas peperiksaan.
  3. Murid diminta untuk menyatakan kehendak soalan dan jawapan.
  4. Guru mengukuhkan jawapan murid.
  5. Guru memberi ganjaran kepada murid yang berjaya dalam peperiksaan.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pen dan pensel
Bahan: Kertas pepriksaan.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kesungguhan, kerjasama dan berterima kasih
Refleksi Keputusan murid adalah memuaskan. Majoriti murid memperolehi markah 40% hingga 50% bagi kertas teori.

Tarikh 26 Oktober 2011 (Rabu)
Minggu 43
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran
  • Latihan melukis dan mewarna berdasarkan contoh lukisan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. menghasilkan sebuah gubahan lukisan berdasarkan tajuk yang diberi dengan mengambilan kira ketepatan struktur bentuk hal benda, pencahayaan alam dan jalinan dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Latihan amali melukis
Prosedur
  1. Guru memperkenalkan topik pembelajaran dengan menunjukkan contoh-contoh karya lukisan.
  2. Guru menerangkan teknik penghasilannya.
  3. Murid diminta untuk menghasilkan gubahan lukisan berdasarkan contoh.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh lukisan.
Media: Kering.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Apresiasi dan penghargaan karya seni halus
Refleksi Hasil gubahan lukisan murid adalah baik. Murid berupaya mewarna berdasarkan contoh lukisan dengan baik.

Tarikh 27 Oktober 2011 (Khamis)
Minggu 43
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K3 & 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Pembetulan kertas peperiksaan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. menyatakan kelemahan dan kekuatan hasil karya lukisan peperiksaan dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan kertas peperiksaan
Prosedur
  1. Guru menunjukkan karya lukisan peperiksaan murid.
  2. Murid diminta untuk memberi komen yang membina berdasarkan pengetahuan bahasa seni visual khususnya asas seni reka.
  3. Guru mengukuhkan jawapan murid.
  4. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Tembikar
Bahan: Contoh tembikar
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Apresiasi karya seni halus.
Refleksi Murid berupaya menyatakan kelebihan dan kekurangan hasil kerja lukisan dengan baik.

Tarikh 27 Oktober 2011 (Khamis)
Minggu 43
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K2
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran
  • Latihan melukis dan mewarna berdasarkan contoh lukisan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. menghasilkan sebuah gubahan lukisan berdasarkan tajuk yang diberi dengan mengambilan kira ketepatan struktur bentuk hal benda, pencahayaan alam dan jalinan dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Latihan amali melukis
Prosedur
  1. Guru memperkenalkan topik pembelajaran dengan menunjukkan contoh-contoh karya lukisan.
  2. Guru menerangkan teknik penghasilannya.
  3. Murid diminta untuk menghasilkan gubahan lukisan berdasarkan contoh.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh lukisan.
Media: Kering.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Apresiasi dan penghargaan karya seni halus
Refleksi Hasil gubahan lukisan murid adalah baik. Murid berupaya mewarna berdasarkan contoh lukisan dengan baik.

Tarikh 28 Oktober 2011 (Jumaat)
Minggu 43
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Teori Seni
Unit Pembelajaran Pakaj ulangkaji
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menjawab sekurang-kurangnya 30 daripada 50 soalan latihan objektif yang dikemukakan dengan batul.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh-contoh soalan teori seni.
  2. Murid diminta untuk menjawab soalan latihan dalam buku kerja.
  3. Perbincangan kehendak soalan dan jawapan.
  4. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Buku kerja psv
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan bertanggungjawab
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dan berupaya menjawab soalan latihan dengan baik.

Tuesday, October 25, 2011

RPH Minggu Ke - 42

Rancangan Pelajaran Harian ~ 17 - 21 Oktober 2011



Tarikh 17 Oktober 2011 (Isnin)
Minggu 42
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K3 & 4K5
Masa 70 Minit
Catatan Peperiksaan Akhir Tahun 2011
  • Ulangkaji

Tarikh 18 Oktober 2011 (Selasa)
Minggu 42
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K2 & 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Sumbangan Organisasi, Institusi, dan Individu terhadap Seni Visual
Unit Pembelajaran Tokoh dan Kajian karya-karya pelukis Malaysia
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan nama, tema dan nilai yang hendak disampaikan dalam karya-karya pelukis Malaysia dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh-contoh karya pelukis Malaysia.
  2. Guru meyampaikan isi pelajaran secara perbincangan dua hala.
  3. Murid diminta untuk menghayati karya pelukis tanah air seterusnya memberikan komen dari segi tema serta nilainya.
  4. Guru mengukuhkan pandangan murid.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh karya catan dan arca
Media: Catan
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Apresiasi karya seni catan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dan minat dan berupaya memberi komen yang membina ke atas karya-karya seni perbincangan.

Tarikh 19 Oktober 2011 (Rabu)
Minggu 42
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K3 & 4K5
Masa 70 Minit
Catatan Peperiksaan Akhir Tahun
  • Kertas: Bahasa Inggeris 1
  • Masa: 0740 - 0925
  • Kertas: Bahasa Inggeris 2
  • Masa: 1025 - 1240

Tarikh 19 Oktober 2011 (Rabu)
Minggu 42
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Sumbangan Organisasi, Institusi, dan Individu terhadap Seni Visual
Unit Pembelajaran
  • Sumbangan Kumpulan, Angkatan, dan Persatuan Seni Lukis Malaysia.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. mengetahui dan menyatakan Sumbangan Kumpulan, Angkatan, dan Persatuan Seni Lukis Malaysia terhadap seni visual dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru memperkenalkan isi pelajaran dengan menunjukkan majalah-majalah seni visual.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat dan menyatakan isi pelajaran.
  4. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Majalah seni visual.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Apresiasi dan penghargaan sumbangan segala organisasi dan Angkatan seni visual.
Refleksi Murid berupaya mengikuti pembelajaran dengan baik. Murid diminta untuk membuat ulangkaji pembelajaran di rumah.

Tarikh 20 Oktober 2011 (Khamis)
Minggu 42
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K3 & 4K5
Masa 70 Minit
Catatan Peperiksaan Akhir Tahun
  • Kertas: Sejarah 1
  • Masa: 0730 - 0830
  • Kertas: Sejarah 2
  • Masa: 1010 - 1240

Tarikh 20 Oktober 2011 (Khamis)
Minggu 42
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K2
Masa 70 Minit
Bidang Sumbangan Organisasi, Institusi, dan Individu terhadap Seni Visual
Unit Pembelajaran
  • Sumbangan Kumpulan, Angkatan, dan Persatuan Seni Lukis Malaysia.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. mengetahui dan menyatakan Sumbangan Kumpulan, Angkatan, dan Persatuan Seni Lukis Malaysia terhadap seni visual dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan kertas peperiksaan.
Prosedur
  1. Guru memperkenalkan isi pelajaran dengan menunjukkan majalah-majalah seni visual.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat dan menyatakan isi pelajaran.
  4. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Majalah seni visual.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Apresiasi dan penghargaan sumbangan segala organisasi dan Angkatan seni visual.
Refleksi Murid berupaya mengikuti pembelajaran dengan baik. Murid diminta untuk membuat ulangkaji pembelajaran di rumah.

Tarikh 21 Oktober 2011 (Jumaat)
Minggu 42
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Sumbangan Organisasi, Institusi, dan Individu terhadap Seni Visual
Unit Pembelajaran Tokoh dan Kajian karya-karya pelukis Malaysia
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan nama, tema dan nilai yang hendak disampaikan dalam karya-karya pelukis Malaysia dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh-contoh karya pelukis Malaysia.
  2. Guru meyampaikan isi pelajaran secara perbincangan dua hala.
  3. Murid diminta untuk menghayati karya pelukis tanah air seterusnya memberikan komen dari segi tema serta nilainya.
  4. Guru mengukuhkan pandangan murid.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh karya catan dan arca
Media: Catan
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Apresiasi karya seni catan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dan minat dan berupaya memberi komen yang membina ke atas karya-karya seni perbincangan.