Sunday, April 10, 2011

RPH Minggu Ke - 13

Rancangan Pelajaran Harian ~ 28 Mac - 1 April 2011


Tarikh 28 Mac 2011 (Isnin)
Minggu 13
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Reka Corak - Kajian Rekaan Seni Visual
  • Olahan motif flora
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan beberapa olahan perkembangan idea motif dengan kreatif dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali melaksanakan kerja kursus KRSV.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lakaran olahan idea.
  2. Guru menerangkan teknik menghasilkan olahan.
  3. Murid diminta untuk menghasilkan lakaran olahan idea.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran dengan persembahan karya lakaran murid.
Keperluan Alat: Pensil warna, kertas lukisan.
Bahan: Contoh lakaran olahan idea.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Hasil lakaran olahan motif murid menunjukkan perkembangan idea secara berterusan dan kreatif. Namun masih terdapat hasil lakaran yang agak lemah, dan mereka ini diminta untuk membaiki lakaran semula.

Tarikh 28 Mac 2011 (Isnin)
Minggu 13
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K3
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Seni Halus
  • Cetakan
    • Cetakan stensil kertas pendua
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah karya cetakan bermotif bebas dengan menggunakan teknik cetakan stensil kertas pendua dengan tepat, kemas dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali cetakan.
Prosedur
  1. Guru meminta murid menyatakan semula nama dan fungsi alat bahan cetakan.
  2. Guru membuat demonstrasi mencetak.
  3. Murid diminta untuk menghasilkan amali mencetak berdasarkan arahan yang diberi oleh guru.
  4. Guru memantau, membantu dan membimbing murid menghasilkan cetakan.
  5. Persembahan karya dan sesi memberi komen.
  6. Rumusan Pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh cetakan.
Media: Cetakan.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dan kebanyakan hasil karya cetakan berupaya dicetak dengan baik, kemas dan berkualiti.

Tarikh 29 Mac 2011 (Selasa)
Minggu 13
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K2 & 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pemlajaran Reka Corak - Kajian Rekaan Seni Visual
  • Olahan motif flora
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan beberapa olahan perkembangan idea motif dengan kreatif dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan folio KRSV.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lakaran olahan idea.
  2. Guru menerangkan teknik menghasilkan olahan.
  3. Murid diminta untuk menghasilkan lakaran olahan idea.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran dengan persembahan karya lakaran murid.
Keperluan Alat: Pensil warna, kertas lukisan.
Bahan: Contoh lakaran olahan idea.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kreativiti dan kekemasan
Refleksi Hasil lakaran olahan motif murid menunjukkan perkembangan idea secara berterusan dan kreatif. Namun masih terdapat hasil lakaran yang agak lemah, dan mereka ini diminta untuk membaiki lakaran semula.

Tarikh 29 Mac 2011 (Selasa)
Minggu 13
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pemlajaran Seni Halus
  • Cetakan
    • Cetakan stensil kertas pendua
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah karya cetakan bermotif bebas dengan menggunakan teknik cetakan stensil kertas pendua dengan tepat, kemas dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali cetakan.
Prosedur
  1. Guru meminta murid menyatakan semula nama dan fungsi alat bahan cetakan.
  2. Guru membuat demonstrasi mencetak.
  3. Murid diminta untuk menghasilkan amali mencetak berdasarkan arahan yang diberi oleh guru.
  4. Guru memantau, membantu dan membimbing murid menghasilkan cetakan.
  5. Persembahan karya dan sesi memberi komen.
  6. Rumusan Pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh cetakan.
Media: Cetakan.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dan kebanyakan hasil karya cetakan berupaya dicetak dengan baik, kemas dan berkualiti.

Tarikh 30 Mac 2011 (Rabu)
Minggu 13
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Reka Corak - Kajian Rekaan Seni Visual
  • Olahan motif fauna.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan beberapa olahan perkembangan idea motif fauna dengan kreatif dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan folio KRSV.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lakaran olahan idea.
  2. Guru menerangkan teknik menghasilkan olahan.
  3. Murid diminta untuk menghasilkan lakaran olahan idea.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran dengan persembahan karya lakaran murid.
Keperluan Alat: Pensel warna.
Bahan: Contoh olahan motif fauna.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Kesederhanaan dan rendah diri.
Refleksi Majoriti murid berupaya menghasilkan lakaran olahan motif fauna pilihan dengan baik.

Tarikh 30 Mac 2011 (Rabu)
Minggu 13
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K3
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Seni Halus
  • Cetakan
    • Jenis-jenis cetakan
      • Cetakan Sutera Saring.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan proses penghasilan cetakan sutera saring dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh cetakan.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk menjawab soalan yang dikemukakan.
  4. Pengukuhan dan pengkayaan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pemidang, penggelek, sekuji.
Bahan: Contoh cetakan.
Media: Cetakan.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kebersihan dan kemasan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan serta berupaya menerangkan proses penghasilan cetakan dengan betul.

Tarikh 31 Mac 2011 (Khamis)
Minggu 13
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K3
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Seni Halus
  • Cetakan
    • Jenis-jenis cetakan
      • Cetakan Sutera Saring.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan proses penghasilan cetakan Sutera Saring dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh cetakan.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk menjawab soalan yang dikemukakan.
  4. Pengukuhan dan pengkayaan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pemidang, penggelek, sekuji.
Bahan: Contoh cetakan.
Media: Cetakan.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kebersihan dan kemasan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan serta berupaya menerangkan proses penghasilan cetakan dengan betul.

Tarikh 31 Mac 2011 (Khamis)
Minggu 13
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K2
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Reka Corak - Kajian Rekaan Seni Visual
  • Olahan motif fauna.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan beberapa olahan perkembangan idea motif fauna dengan kreatif dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan folio KRSV.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lakaran olahan idea.
  2. Guru menerangkan teknik menghasilkan olahan.
  3. Murid diminta untuk menghasilkan lakaran olahan idea.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran dengan persembahan karya lakaran murid.
Keperluan Alat: Pensel warna.
Bahan: Contoh lakaran olahan motif fauna.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Kreativiti dan keyakinan.
Refleksi Majoriti murid berupaya menghasilkan lakaran olahan motif fauna pilihan dengan baik.

Tarikh 1 April 2011 (Jumaat)
Minggu 13
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Seni Halus
Cetakan mono lino.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah karya cetakan timbul kaedah mono lino dengan baik, kreatif dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali Cetakan Lino.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh cetakan mono lino..
  2. Guru menunjukkan demonstrasi cetakan mono lino.
  3. Amali murid menjalankan aktiviti amali cetakan.
  4. Guru memantau dan membimbing murid.
  5. Persembahan karya cetakan.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pemidang, penggelek, sekuji.
Bahan: Contoh cetakan.
Media: Cetakan.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kebersihan dan kemasan.
Refleksi Murid menunjukkan minat dan kesungguhan serta berupaya menghasilkan cetakan mono lino dengan baik dan berkualiti.

No comments:

Post a Comment