Thursday, July 21, 2011

RPH Minggu Ke - 29

Rancangan Pelajaran Harian ~ 18 - 22 Julai 2011



Tarikh 18 - 20 Julai 2011 (Isnin-Rabu)
Minggu 29
Catatan Mesyuarat Penyelarasan Skor Pentaksiran Berasaskan Sekolah, Kajian Rekaan Seni Visual 2611/3 PSV Peringkat Negeri Sarawak SPM 2011
  • Tempat : UPP, PPD Matang, Kuching
  • Tarikh : 18 - 20 Julai 2011
  • Jawatan : Ketua Pentaksir Negeri

Tarikh 21 Julai 2011 (Khamis)
Minggu 29
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K3 & 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Pengiklanan
  • Perkara-perkara penting dalam gubahan pengiklanan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran, murid diharapkan dapat:
  1. Menyenarai dan menerangkan perkara-perkara penting dalam gubahan pengiklanan dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh hasil pengiklanan dalam bentuk majalah, risalah. dan poster.
  2. Murid diminta untuk menerangkan elemen-elemen yang ada pada gubahan.
  3. Guru menerangkan isi pelajaran.
  4. Murid diminta untuk menyalin nota isi pelajaran.
  5. Rumusan pelajaran dengan sesi soal jawab isi pelajaran.
Keperluan Alat: Pen
Bahan: Contoh pengiklanan
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Hormat-menghormati serta penghargaan.
Refleksi Murid berupaya menyatakan dan mencatat ke semua perkara penting dalam penghasilan iklan dengan baik.

Tarikh 21 Julai 2011 (Khamis)
Minggu 29
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K2
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Ilustrasi Hiasan Topi Keledar
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan ilustrasi bermotifkan fauna pada permukaan topi keledar dengan menggunakan teknik catan dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan ilustrasi.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh hasil ilustrasi pada topi keledar dalam bentuk gambar.
  2. Guru membuat demonstrasi mewarna ilustrasi pada topi keledar dengan menggunakan teknik catan.
  3. Murid diminta untuk menghasilkan aktiviti amali mewarna berdasarkan cadangan awal.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran dengan persembahan karya ilustrasi murid serta komen secara keseluruhan.
Keperluan Alat: Berus, palet
Bahan: Contoh gambar ilustrasi
Media: Akrilik
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kreativiti dan keyakinan.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan ilustrasi mengikut kehendak tugasan dengan baik.

Tarikh 22 Julai 2011 (Jumaat)
Minggu 29
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Reka Corak.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah reka corak bermotifkan flora dan fauna pada cawan dan piring dengan menggunakan teknik catan dengan kemas baik dan kreatif.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan produk.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh hasil produk.
  2. Guru membuat demonstrasi mewarna.
  3. Murid diminta untuk menghailkan produk dengan menggunakan teknik catan.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.dengan persembahan hasil produk.
Keperluan Bahan: Contoh produk.
Media: Catan - Akrilik
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan minat dan kesungguhan dalam aktiviti pembelajaran.Majoriti murid berupaya menghasilkan produk dengan baik.

RPH Minggu Ke - 28

Rancangan Pelajaran Harian ~ 11 - 15 Julai 2011



Tarikh 11 Julai 2011 (Isnin)
Minggu 28
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K3 & 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Jenis-jenis Pengiklanan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyenarai serta menerangkan jenis-jenis pengiklanan dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni visaul.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh hasil pengiklanan dalam bentuk majalah, risalah. dan poster.
  2. Murid diminta untuk menerangkan perbezaan setiap contoh yang ditunjukkan..
  3. Guru menerangkan isi pelajaran.
  4. Murid diminta untuk menyalin nota isi pelajaran.
  5. Rumusan pelajaran dengan sesi soal jawab isi pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh hasil pengiklanan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Bertanggungjawab dan kerjasama
Refleksi Murid berupaya membanding-bezakan jenis-jenis reka bentuk pengiklanan dari segi gubahan, saiz, fungsi serta pemilihan warnanya dengan baik.

Tarikh 12 - 14 Julai 2011 (Selasa - Khamis)
Minggu 28
Catatan Mesyuarat Penyelarasan Skor Pentaksiran Berasaskan Sekolah, Kajian Rekaan Seni Visual 2611/3 PSV Peringkat Kebangsaan SPM 2011
  • Tempat : Hotel Goldcourse, Klang, Selangor
  • Tarikh : 12 - 14 Julai 2011
  • Jawatan : Ketua Pentaksir Negeri

Tarikh 15 Julai 2011 (Jumaat)
Minggu 28
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K2
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran
  • Lukisan proses dan teknik.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan lukisan yang menunjukkan proses dan teknik penghasilan produk dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan lukisan.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan proses dan teknik penghasilan artifak.
  2. Murid diminta untuk menghasilkan aktiviti amali melukis berdasarkan contoh yang diberi.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Rumusan pelajaran dengan persembahan karya lukisan murid serta komen secara keseluruhan.
Keperluan Alat: Melukis
Bahan: Folio krsv.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kreativiti dan keyakinan.
Refleksi Majoriti murid berupaya menghasilkan lukisan proses mengikut kehendak tugasan dengan baik.

Saturday, July 9, 2011

Rancangan Pelajaran Harian ~ 4 - 8 Julai 2011



Tarikh 4 Julai 2011 (Isnin)
Minggu 27
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K3 & 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Pembetulan ujian bulanan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan kehendak soalan objektif serta berupaya memberi jawapan yang betul.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan soalan peperiksaan.
Prosedur
  1. Guru memberi komen terhadap keputusan ujian topikal.
  2. Murid diminta untuk membaca soalan dan menyatakan kehendak soalan dan jawapan.
  3. Guru mengukuhkan jawapan murid.
  4. Murid diminta untuk mencatat maklumat persediaan alat bahan untuk aktiviti pelajaran seterusnya.
  5. Rumusan pelajaran dengan memberi soalan seni halus dan murid diminta untuk membuat lakaran dirumah.
Keperluan Alat: Alat tulis.
Bahan: Contoh lukisan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Bertanggungjawab dan kerjasama
Refleksi Keputusan murid adalah sederhana. Murid menunjukkan kesungguhan dan yakin setelah perbincangan pembetulan dibuat.

Tarikh 5 Julai 2011 (Selasa)
Minggu 27
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K2 & 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual.
Unit Pemlajaran
  • Kajian Rekaan Seni Visual
    • Lukisan proses dan teknik.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan lukisan yang menunjukkan proses dan teknik penghasilan artifak dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan folio.Alat: Melukis
Bahan: Folio krsv.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan proses dan teknik penghasilan artifak.
  2. Murid diminta untuk menghasilkan aktiviti amali melukis berdasarkan contoh yang diberi.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Rumusan pelajaran dengan persembahan karya lukisan murid serta komen secara keseluruhan.
Keperluan Alat: Pen dan pensel
Bahan: Folio Kerja kursus.
Media: Lukisan.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan Kebersihan.
Refleksi Majoriti murid berupaya menghasilkan lukisan proses dan teknik berdasarkan contoh gambar dengan baik.

Tarikh 6 Julai 2011 (Rabu)
Minggu 27
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K3 & 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Lukisan Alam Fantasi
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lakaran yang menggambarkan suasana alam fantasi berhal-bendakan sebuah rumah tembikai dengan baik, kreatif dan imaginatif.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh simbol.
  2. Murid diminta untuk menyatakan ciri-ciri maklumat simbol yang ditunjukkan.
  3. Guru memperkenalkan tajuk perbincangan.
  4. Murid diminta untuk mencatat dan menyatakan isi pelajaran.
  5. Guru mengukuhkan jawapan murid.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensil.
Bahan: Contoh lukisan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Tolong-menolong dan hormat-menghormati.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lakaran lukisan dengan baik.

Tarikh 6 Julai 2011 (Rabu)
Minggu 27
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Kajian Rekaan Seni Visual
    • Tugasan : Arca Asemblaj
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Proses menghasilkan sebuah arca asemblaj bertemakan kapal layar dengan baik, kemas dan kreatif.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan artifak.
Prosedur
  1. Murid diminta untuk menyediakan alat bahan untuk penghasilan artifak arca.
  2. Guru menerangkan teknik penghasilan arca.
  3. Amali menghasilkan arca.
  4. Guru memberi komen serta memberi bimbingan kepada murid.
  5. Rumusan pelajaran dengan persembahan karya tugasan murid.
Keperluan Alat: Pisau, pembaris, gergaji.
Bahan: Papan lapis, strawboard.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Berhati-hati dan kerjasama.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan artifak dengan kreatif dan inovatif.

Tarikh 7 Julai 2011 (Khamis)
Minggu 27
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K3 & 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Lukisan Alam Fantasi
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran, murid diharapkan dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan alam fantasi berhal-bendakan sebuah rumah tembikai dengan menggunakan media kering dengan kreatif, baik dan kemas.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis dan mewarna.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh hasil lukisan.
  2. Guru menunjukkan demonstrasi teknik mewarna.
  3. Murid diminta untuk menghasilkan lukisan.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensil.
Bahan: Contoh lukisan.
Media: Krayon dan pensil warna.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lukisan mengikut kehendak soalan dengan mengutamakan unsur bentuk, warna dan jalinan dengan baik.

Tarikh 7 Julai 2011 (Khamis)
Minggu 27
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K2
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Kajian Rekaan Seni Visual
  • Lukisan proses dan teknik.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan lukisan yang menunjukkan proses dan teknik penghasilan artifak dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan lukisan.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan proses dan teknik penghasilan artifak.
  2. Murid diminta untuk menghasilkan aktiviti amali melukis berdasarkan contoh yang diberi.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Rumusan pelajaran dengan persembahan karya lukisan murid serta komen secara keseluruhan.
Keperluan Alat: Melukis
Bahan: Folio krsv.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kreativiti dan keyakinan.
Refleksi Majoriti murid berupaya menghasilkan folio mengikut kehendak tugasan dengan baik.

Tarikh 8 Julai 2011 (Jumaat)
Minggu 27
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Reka Corak.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan reka corak bermotifkan flora dan fauna pada cawan dan piring dengan menggunakan teknik catan dengan kemas baik dan kreatif.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan artifak.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh hasil artifak.
  2. Guru membuat demonstrasi mewarna.
  3. Murid diminta untuk menghailkan produk teknik catan.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh produk.
Media: Catan.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan minat dan kesungguhan dalam aktiviti pembelajaran. Hasil produk murid adalah baik.

RPH Minggu Ke - 26

Rancangan Pelajaran Harian ~ 27 Jun - 1 Julai 2011



Tarikh 27 Jun 2011 (Isnin)
Minggu 26
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K3 & 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Reka Bentuk Grafik
  • Logo
    • Jenis-jenis logo
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan jenis-jenis logo serta memberikan contoh dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh-contoh logo kepada murid.
  2. Murid diminta untuk menyatakan maklumat logo berdasarkan pengetahuan sedia ada.
  3. Guru memperkenalkan tajuk perbincangan.
  4. Murid diminta untuk mencatat dan menyatakan isi pelajaran.
  5. Guru mengukuhkan jawapan murid.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Tulis.
Bahan: Contoh logo.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Berdisiplin dan kerjasama
Refleksi Murid berupaya membanding bezakan jenis-jenis logo dengan betul.

Tarikh 28 Jun 2011 (Selasa)
Minggu 26
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K2 & 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual.
Unit Pemlajaran Kajian Rekaan Seni Visual
  • Pentaksiran dan penilaian folio
    • Tugasan : Reka Corak
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan folio mengikut kehendak soalan tugasan dengan baik, kualiti dan kreatif.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan kualiti folio secara individu.
Prosedur
  1. Murid diminta untuk menghantar tugasan secara individu.
  2. Guru membuat pentaksiran.
  3. Guru memberi komen hasil tugasan murid dan membimbing murid menambahbaikan hasil tugasan.
  4. Rumusan pelajaran dengan persembahan karya tugasan murid serta komen secara keseluruhan.
Keperluan Alat: Pen dan pensel
Bahan: Folio Kerja kursus.
Media: Lukisan.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kesungguhan, kerjasama dan Kebersihan.
Refleksi Murid mengetahui kelemahan dan kekuatan masing-masing dan berusaha untuk meningkatkan lagi pencapaian folio.

Tarikh 29 Jun 2011 (Rabu)
Minggu 26
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K3 & 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pemlajaran Reka Bentuk Grafik
  • Simbol
    • Pengenalan
    • Jenis-jenis simbol
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan jenis-jenis simbol serta ciri-cirinya dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh simbol.
  2. Murid diminta untuk menyatakan ciri-ciri maklumat simbol yang ditunjukkan.
  3. Guru memperkenalkan tajuk perbincangan.
  4. Murid diminta untuk mencatat dan menyatakan isi pelajaran.
  5. Guru mengukuhkan jawapan murid.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Tulis.
Bahan: Contoh pembungkusan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan hormat-menghormati.
Refleksi Murid berupaya menyatakan jenis-jenis serta ciri-ciri simbol dengan baik.

Tarikh 29 Jun 2011 (Rabu)
Minggu 26
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Kajian Rekaan Seni Visual
  • Pentaksiran dan penilaian folio
    • Tugasan : Arca Asemblaj
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan folio mengikut kehendak soalan tugasan dengan baik, kualiti dan kreatif.
Aktiviti Pembelajaran Pentaksiran dan penilaian kerja kursus.
Prosedur
  1. Murid diminta untuk menghantar tugasan secara individu.
  2. Guru membuat pentaksiran.
  3. Guru memberi komen hasil tugasan murid dan membimbing murid menambahbaikan folio.
  4. Rumusan pelajaran dengan persembahan karya tugasan murid.
Keperluan Alat: Folio krsv.
Bahan: Instrument pentaksiran.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Kemasan dan penghargaan.
Refleksi Majoriti murid berupaya menghasilkan folio mengikut kehendak tugasan dengan baik.

Tarikh 30 Jun 2011 (Khamis)
Minggu 26
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K3 & 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Ujian Topikal.
  • Menjawab 50 soalan objektif.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran, murid diharapkan dapat:
  1. Memahami kehendak soalan objektif dan padat semua soalan dalam dua masa pembelajaran dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Ujian menjawab soalan objektif.
Prosedur
  1. Guru mengedarkan buku kerja.
  2. Murid diminta untuk menjawab soalan ujian.
  3. Guru mengawas.
  4. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pen dan pensil.
Bahan: Buku nota.
Media: Grafik.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan kejujuran.
Refleksi Murid berupaya menjawab soalan yang dikemukakan berdasarkan teori yang dibelajari dengan baik.

Tarikh 30 Jun 2011 (Khamis)
Minggu 26
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K2
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Kajian Rekaan Seni Visual
  • Lukisan proses dan teknik.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan lukisan yang menunjukkan proses dan teknik penghasilan artifak dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan lukisan.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan proses dan teknik penghasilan artifak.
  2. Murid diminta untuk menghasilkan aktiviti amali melukis berdasarkan contoh yang diberi.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Rumusan pelajaran dengan persembahan karya lukisan murid serta komen secara keseluruhan.
Keperluan Alat: Melukis
Bahan: Folio krsv.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kreativiti dan keyakinan.
Refleksi Majoriti murid berupaya menghasilkan folio mengikut kehendak tugasan dengan baik.

Tarikh 1 Julai 2011 (Jumaat)
Minggu 26
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K2, 5K3, 5K4 dan 5K5
Masa 8.00 - 11.40 am
Catatan Ceramah Teknik Menjawab Soalan PSV SPM 2011
  • Program Melonjak Prestasi, Memenuhi Inspirasi, Mencapai Visi SPM 2011
    • Tempat: Bilik Akses
    • Penceramah: Chai Khuan Fen
Refleksi Majoriti murid menunjukkan keyakinan, minat dan kesungguhan dalam ceramah berkenaan.