Sunday, February 20, 2011

RPH Minggu Ke - 8

Rancangan Pelajaran Harian ~ 21 - 25 Februari 2011


Tarikh 21 Februari 2011 (Isnin)
Minggu 8
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Kajian Rekaan Seni Visual (KRSV).
Unit Pembelajaran Penyediaan portfolio dan artifak.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mengetahui dan memahami arahan pelaksanaan kerja kursus kepada calon.
  2. Memahami dan mengetahui soalan-soalan tugasan kerja kursus dan memilih tajuk tugasan yang diminati.
Aktiviti Pembelajaran Perbuncangan kertas soalan KRSV.
Prosedur
  1. Guru mengedarkan kertas soalan KRSV.
  2. Guru menerangkan arahan kerja kursus.
  3. Perbincangan setiap soalan tugasan.
  4. Murid diminta untuk berbincang dan memilih soalan tugasan.
  5. Komen dan pandangan daripada guru.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel.
Bahan: Kertas soalan KRSV 2011.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Murid memahami dan memahami kehendak soalan tugasan KRSV dan telah memilih soalan yang mereka boleh buat.

Tarikh 21 Februari 2011 (Isnin)
Minggu 8
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K3
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Catan
  • Teknik catan air
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Memahami dan mengetahui proses penghasilan teknik media catan air dengan baik.
  2. Menghasilkan catan air dengan teknik yang betul.
Aktiviti Pembelajaran Amali mewarna.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh catan air.
  2. Guru membuat demonstrasi teknik mewarna.
  3. Amali murid dipantau dan dibimbing oleh guru.
  4. Persembahan karya murid.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Berus, palet dan bekas air.
Bahan: Media cat air dan contoh catan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kebersihan dan kekemasan.
Refleksi Murid memahami dan berupaya menghasilkan latihan teknik mewarna catan air dengan baik.

Tarikh 22 Februari 2011 (Selasa)
Minggu 8
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K2 & 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Kajian Rekaan Seni Visual (KRSV).
Unit Pemlajaran Penyediaan portfolio dan artifak.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mengetahui dan memahami arahan pelaksanaan kerja kursus kepada calon.
  2. Memahami dan mengetahui soalan-soalan tugasan kerja kursus dan memilih tajuk tugasan yang diminati.
Aktiviti Pembelajaran Perbuncangan kertas soalan KRSV.
Prosedur
  1. Guru mengedarkan kertas soalan KRSV.
  2. Guru menerangkan arahan kerja kursus.
  3. Perbincangan setiap soalan tugasan.
  4. Murid diminta untuk berbincang dan memilih soalan tugasan.
  5. Komen dan pandangan daripada guru.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel.
Bahan: Kertas soalan KRSV 2011.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Murid memahami dan memahami kehendak soalan tugasan KRSV dan telah memilih soalan yang mereka boleh buat.

Tarikh 22 Februari 2011 (Selasa)
Minggu 8
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pemlajaran Catan
  • Teknik catan air
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Memahami dan mengetahui proses penghasilan teknik media catan air dengan baik.
  2. Menghasilkan catan air dengan teknik yang betul.
Aktiviti Pembelajaran Amali mewarna.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh catan air.
  2. Guru membuat demonstrasi teknik mewarna.
  3. Amali murid dipantau dan dibimbing oleh guru.
  4. Persembahan karya murid.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Berus, palet dan bekas air.
Bahan: Media cat air dan contoh catan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kebersihan dan kekemasan.
Refleksi Murid memahami dan berupaya menghasilkan latihan teknik mewarna catan air dengan baik.

Tarikh 23 - 25 Februari 2011 (Rabu - Jumaat)
Minggu 8
Catatan Kejohanan Olahraga Tahuanan Sekolah 2011

RPH Minggu Ke - 7

Rancangan Pelajaran Harian ~ 14 - 18 Februari 2011


Tarikh 14 Februari 2011 (Isnin)
Minggu 7
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Komunikasi Visaul
  • Pembungkusan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menjawab sekurang-kurangnya 15 daripada 25 soalan objektif yang dikemukakan dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Ujian Topikal.
Prosedur
  1. Guru megedarkan buku ujian.
  2. Murid diminta untuk menjawab soalan objektif.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Perbincangan kehendak soalan dan jawapan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel
Bahan: Buku kerja.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kejujuran dan berdisiplin.
Refleksi Murid memahami kehendak soalan ujian dan berupaya menjawab dengan betul.

Tarikh 14 Februari 2011 (Isnin)
Minggu 7
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K3
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Catan
  • Teknik Catan Minyak
    • Titik
    • Impasto
    • Hard edge
    • Glazing
    • Scumbling
    • Kolaj
    • Media campuran
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Memahami dan mengetahui ciri-ciri setiap teknik catan cat minyak dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh catan melalui tayangan Slaid.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran berdasarkan contoh catan.
  3. Murid diminta untuk menyalin nota.
  4. Penilaian melalui sesi soal jawab.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Slaid Projector.
Bahan: Buku nota, contoh catan
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Aresiasi dan kerjasama.
Refleksi Murid memahami dan mengetahui isi pelajaran serta berupaya menjawab soalan-soalan yang dikemukakan dengan baik.

Tarikh 15 - 17 Februari 2011 (Selasa - Khamis)
Minggu 7
Catatan Mesyuarat Pentaksiran Berasaskan Sekolah (PBS) Pendidikan Seni Visual SPM 2011 Peringkat Kebangsaan.
Rujukan : KP.LP.004.07.05.5 ( 5 )

Tarikh 18 Februari 2011 (Jumaat)
Minggu 7
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Catan
  • Teknik Catan Minyak
    • Titik
    • Impasto
    • Hard edge
    • Glazing
    • Scumbling
    • Kolaj
    • Media campuran
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Memahami dan mengetahui ciri-ciri setiap teknik catan cat minyak dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh catan melalui tayangan Slaid.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran berdasarkan contoh catan.
  3. Murid diminta untuk menyalin nota.
  4. Penilaian melalui sesi soal jawab.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Slaid Projector.
Bahan: Buku nota, contoh catan
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Aresiasi dan kerjasama.
Refleksi Murid memahami dan mengetahui isi pelajaran serta berupaya menjawab soalan-soalan yang dikemukakan dengan baik.

Sunday, February 13, 2011

RPH Minggu Ke - 6

Rancangan Pelajaran Harian ~ 7 - 12 Februari 2011


Tarikh 7 Februari 2011 (Isnin)
Minggu 6
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Lukisan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan bertemakan alam semulajadi dengan penekanan diberikan kepada komposisi, bentuk, jalinan, ruang dan warna secara kreatif dan kritis.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan seterusnya memperkenalkan tajuk lukisan.
  2. Guru membuat demonstrasi teknik melukis dan mewarna.
  3. Amali melukis oleh murid.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel warna, krayon.
Bahan: Contoh lakaran dan lukisan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Hasil lukisan pelbagai komposisi, kreatif dan menarik.
Namun kemhiran mewarna adalah sederhana. Murid diminta untuk membaiki hasil karya.

Tarikh 7 Februari 2011 (Isnin)
Minggu 6
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K3
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Catan
  • Pengenalan
  • Sejarah seni catan
  • Aliran seni catan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Memahami dan mengetahui definisi dan sejarah catan,
  2. Memahami dan mengetahui ciri-ciri aliran catan realisme dan impresionisme.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh catan melalui tayangan LCD.
  2. Guru memperkenal dan menyampaikan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat isi-isi penting.
  4. Penilaian melalui sesi soal jawab.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projector.
Bahan: Buku nota, contoh catan
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kemasan dan berdisiplin.
Refleksi Murid memahami dan mengetahui isi pelajaran serta berupaya menjawab soalan-soalan yang dikemukakan dengan baik.

Tarikh 8 Februari 2011 (Selasa)
Minggu 6
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K2 & 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pemlajaran Luksian
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan bertemakan alam semulajadi dengan penekanan diberikan kepada komposisi, bentuk, jalinan, ruang dan warna secara kreatif dan kritis.
Aktiviti Pembelajaran Amali mewarna.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan seterusnya memperkenalkan tajuk lukisan.
  2. Guru membuat demonstrasi teknik melukis dan mewarna.
  3. Amali melukis oleh murid.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel warna dan krayon.
Bahan: Contoh lakaran dan lukisan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kreativiti dan kekemasan
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lukisan objek alam semulajadi dari sudut pandangan yang menarik secara kreatif dan kritis.

Tarikh 8 Februari 2011 (Selasa)
Minggu 6
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pemlajaran Catan
  • Pengenalan
  • Sejarah catan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Memahami dan mengetahui definisi dan sejarah catan,
  2. Memahami dan mengetahui ciri-ciri aliran catan realisme dan impresionisme.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh catan melalui tayangan slaid.
  2. Guru memperkenal dan menyampaikan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat isi-isi penting.
  4. Penilaian melalui sesi soal jawab.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Slaid Projector.
Bahan: Buku nota, contoh catan
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kemasan dan berdisiplin.
Refleksi Murid memahami dan mengetahui isi pelajaran serta berupaya menjawab soalan-soalan yang dikemukakan dengan baik.

Tarikh 9 Februari 2011 (Rabu)
Minggu 6
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Komunikasi Visual
  • Pembungkusan
    • Pengenalan
    • Ciri-ciri maklumat pada pembungkus
    • Jenis pembungkus
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mengetahui sejarah ringkas dan fungsi pembungkusan
  2. menyenaraikan maklumat pada pembungkus.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh pembungkusan.
  2. Murid diminta untuk menyatakan maklumat yang terdapat pada pembungkus.
  3. Perbincangan jenis-jenis pembungkus
  4. Latihan lakaran contoh-contoh kotak pembungkusan.
  5. Guru memantau dan membimbing.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel 2B
Bahan: Buku nota.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Kerjasama
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lakaran pembungkusan dengan baik dan menarik.

Tarikh 9 Februari 2011 (Rabu)
Minggu 6
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K3
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Catan
  • Aliran penting seni catan
    • Realisme
    • Impresionisme
    • Ekspresionisme
    • Ekspresionisme Abstrak
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan ciri-ciri aliran seni catan dengan betul
  2. menyenaraikan tokoh-tokoh seni setiap aliran dengan tepat.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh catan.
  2. Guru menerangkan setiap jenis aliran seni catan.
  3. Murid diminta untuk berbincang dalam kumpulan.
  4. Murid diminta untuk melaporkan hasil perbincangan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pen.
Bahan: Contoh catan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Kerjasama dan apresiasi.
Refleksi Murid menunjukkan minat serta berupaya mengikuti pembelajaran dengan baik.

Tarikh 10 Februari 2011 (Khamis)
Minggu 6
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K3
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Catan
  • Aliran penting seni catan
    • Kiubisme
    • Surealisme
    • Seni Pop
    • Seni Op
    • Seni Minimalime
    • Seni Konseptual
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan ciri-ciri aliran seni catan dengan betul
  2. menyenaraikan tokoh-tokoh seni setiap aliran dengan tepat.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh catan.
  2. Guru menerangkan setiap jenis aliran seni catan.
  3. Murid diminta untuk berbincang dalam kumpulan.
  4. Murid diminta untuk melaporkan hasil perbincangan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pen.
Bahan: Contoh catan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Kerjasama dan apresiasi.
Refleksi Murid menunjukkan minat serta berupaya mengikuti pembelajaran dengan baik.

Tarikh 10 Februari 2011 (Khamis)
Minggu 6
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K2
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Komunikasi Visual
  • Pembungkusan
    • Pengenalan
    • Ciri-ciri maklumat pada pembungkus
    • Jenis pembungkus
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mengetahui sejarah ringkas dan fungsi pembungkusan
  2. menyenaraikan maklumat pada pembungkus.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh pembungkusan.
  2. Murid diminta untuk menyatakan maklumat yang terdapat pada pembungkus.
  3. Perbincangan jenis-jenis pembungkus
  4. Latihan lakaran contoh-contoh kotak pembungkusan.
  5. Guru memantau dan membimbing.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Alam benda.
Bahan: Contoh pembungkusan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Rajin dan kerjasama.
Refleksi Mengetahui dan memahami fungsi pembungkusan dengan baik melalui hasil perbincangan.

Tarikh 11 Februari 2011 (Jumaat)
Minggu 6
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Catan
  • Aliran penting seni catan
    • Realisme
    • Impresionisme
    • Ekspresionisme
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan ciri-ciri aliran seni catan dengan betul
  2. menyenaraikan tokoh-tokoh seni setiap aliran dengan tepat.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh catan.
  2. Guru menerangkan setiap jenis aliran seni catan.
  3. Murid diminta untuk berbincang dalam kumpulan.
  4. Murid diminta untuk melaporkan hasil perbincangan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pen.
Bahan: Contoh catan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Kerjasama dan apresiasi.
Refleksi Murid menunjukkan minat serta berupaya mengikuti pembelajaran dengan baik.

Tarikh 12 Februari 2011 (Sabtu)
Minggu 6
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran
  • Aliran penting seni catan
    • Kiubisme
    • Surealisme
    • Seni Pop
    • Seni Op
    • Seni Minimalime
    • Seni Konseptual
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan ciri-ciri aliran seni catan dengan betul
  2. menyenaraikan tokoh-tokoh seni setiap aliran dengan tepat.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh catan.
  2. Guru menerangkan setiap jenis aliran seni catan.
  3. Murid diminta untuk berbincang dalam kumpulan.
  4. Murid diminta untuk melaporkan hasil perbincangan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pen.
Bahan: Contoh catan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Kerjasama dan apresiasi.
Refleksi Murid menunjukkan minat serta berupaya mengikuti pembelajaran dengan baik.

Tarikh 12 Februari 2011 (Sabtu)
Minggu 6
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K2 & 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Komunikasi Visual
  • Pembungkusan
    • Perkara penting dalam reka bentuk pembungkusan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mengetahui dan memahami perkara-perkara penting dalam reka bentuk pembungkusan seperti aspek warna, ilustrasi, penerangan maklumat, jenama, logo dan alamat serta kemasan dan persembangan.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh pembungkusan.
  2. Murid diminta untuk menyatakan maklumat yang terdapat pada pembungkus.
  3. Perbincangan perkara-perkara penting dalam seni pembungkusan.
  4. Laporan hasil perbincangan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Alam benda.
Bahan: Contoh pembungkusan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Rajin dan kerjasama.
Refleksi Mengetahui dan memahami fungsi serta perkara penting dalam pembungkusan dengan baik melalui hasil perbincangan.

RPH Minggu Ke - 5

Rancangan Pelajaran Harian ~ 31 Januari 4 Februari 2011



Tarikh 31 Januari ~ 4 Februari 2011 (Jumaat)
Minggu 5
Catatan Cuti Ganti & Cuti Umum
  • Perayaan Tahun Baru Cina