Sunday, February 13, 2011

RPH Minggu Ke - 6

Rancangan Pelajaran Harian ~ 7 - 12 Februari 2011


Tarikh 7 Februari 2011 (Isnin)
Minggu 6
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Lukisan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan bertemakan alam semulajadi dengan penekanan diberikan kepada komposisi, bentuk, jalinan, ruang dan warna secara kreatif dan kritis.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan seterusnya memperkenalkan tajuk lukisan.
  2. Guru membuat demonstrasi teknik melukis dan mewarna.
  3. Amali melukis oleh murid.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel warna, krayon.
Bahan: Contoh lakaran dan lukisan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Hasil lukisan pelbagai komposisi, kreatif dan menarik.
Namun kemhiran mewarna adalah sederhana. Murid diminta untuk membaiki hasil karya.

Tarikh 7 Februari 2011 (Isnin)
Minggu 6
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K3
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Catan
  • Pengenalan
  • Sejarah seni catan
  • Aliran seni catan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Memahami dan mengetahui definisi dan sejarah catan,
  2. Memahami dan mengetahui ciri-ciri aliran catan realisme dan impresionisme.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh catan melalui tayangan LCD.
  2. Guru memperkenal dan menyampaikan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat isi-isi penting.
  4. Penilaian melalui sesi soal jawab.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projector.
Bahan: Buku nota, contoh catan
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kemasan dan berdisiplin.
Refleksi Murid memahami dan mengetahui isi pelajaran serta berupaya menjawab soalan-soalan yang dikemukakan dengan baik.

Tarikh 8 Februari 2011 (Selasa)
Minggu 6
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K2 & 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pemlajaran Luksian
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan bertemakan alam semulajadi dengan penekanan diberikan kepada komposisi, bentuk, jalinan, ruang dan warna secara kreatif dan kritis.
Aktiviti Pembelajaran Amali mewarna.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan seterusnya memperkenalkan tajuk lukisan.
  2. Guru membuat demonstrasi teknik melukis dan mewarna.
  3. Amali melukis oleh murid.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel warna dan krayon.
Bahan: Contoh lakaran dan lukisan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kreativiti dan kekemasan
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lukisan objek alam semulajadi dari sudut pandangan yang menarik secara kreatif dan kritis.

Tarikh 8 Februari 2011 (Selasa)
Minggu 6
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pemlajaran Catan
  • Pengenalan
  • Sejarah catan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Memahami dan mengetahui definisi dan sejarah catan,
  2. Memahami dan mengetahui ciri-ciri aliran catan realisme dan impresionisme.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh catan melalui tayangan slaid.
  2. Guru memperkenal dan menyampaikan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat isi-isi penting.
  4. Penilaian melalui sesi soal jawab.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Slaid Projector.
Bahan: Buku nota, contoh catan
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kemasan dan berdisiplin.
Refleksi Murid memahami dan mengetahui isi pelajaran serta berupaya menjawab soalan-soalan yang dikemukakan dengan baik.

Tarikh 9 Februari 2011 (Rabu)
Minggu 6
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Komunikasi Visual
  • Pembungkusan
    • Pengenalan
    • Ciri-ciri maklumat pada pembungkus
    • Jenis pembungkus
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mengetahui sejarah ringkas dan fungsi pembungkusan
  2. menyenaraikan maklumat pada pembungkus.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh pembungkusan.
  2. Murid diminta untuk menyatakan maklumat yang terdapat pada pembungkus.
  3. Perbincangan jenis-jenis pembungkus
  4. Latihan lakaran contoh-contoh kotak pembungkusan.
  5. Guru memantau dan membimbing.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel 2B
Bahan: Buku nota.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Kerjasama
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lakaran pembungkusan dengan baik dan menarik.

Tarikh 9 Februari 2011 (Rabu)
Minggu 6
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K3
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Catan
  • Aliran penting seni catan
    • Realisme
    • Impresionisme
    • Ekspresionisme
    • Ekspresionisme Abstrak
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan ciri-ciri aliran seni catan dengan betul
  2. menyenaraikan tokoh-tokoh seni setiap aliran dengan tepat.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh catan.
  2. Guru menerangkan setiap jenis aliran seni catan.
  3. Murid diminta untuk berbincang dalam kumpulan.
  4. Murid diminta untuk melaporkan hasil perbincangan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pen.
Bahan: Contoh catan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Kerjasama dan apresiasi.
Refleksi Murid menunjukkan minat serta berupaya mengikuti pembelajaran dengan baik.

Tarikh 10 Februari 2011 (Khamis)
Minggu 6
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K3
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Catan
  • Aliran penting seni catan
    • Kiubisme
    • Surealisme
    • Seni Pop
    • Seni Op
    • Seni Minimalime
    • Seni Konseptual
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan ciri-ciri aliran seni catan dengan betul
  2. menyenaraikan tokoh-tokoh seni setiap aliran dengan tepat.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh catan.
  2. Guru menerangkan setiap jenis aliran seni catan.
  3. Murid diminta untuk berbincang dalam kumpulan.
  4. Murid diminta untuk melaporkan hasil perbincangan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pen.
Bahan: Contoh catan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Kerjasama dan apresiasi.
Refleksi Murid menunjukkan minat serta berupaya mengikuti pembelajaran dengan baik.

Tarikh 10 Februari 2011 (Khamis)
Minggu 6
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K2
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Komunikasi Visual
  • Pembungkusan
    • Pengenalan
    • Ciri-ciri maklumat pada pembungkus
    • Jenis pembungkus
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mengetahui sejarah ringkas dan fungsi pembungkusan
  2. menyenaraikan maklumat pada pembungkus.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh pembungkusan.
  2. Murid diminta untuk menyatakan maklumat yang terdapat pada pembungkus.
  3. Perbincangan jenis-jenis pembungkus
  4. Latihan lakaran contoh-contoh kotak pembungkusan.
  5. Guru memantau dan membimbing.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Alam benda.
Bahan: Contoh pembungkusan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Rajin dan kerjasama.
Refleksi Mengetahui dan memahami fungsi pembungkusan dengan baik melalui hasil perbincangan.

Tarikh 11 Februari 2011 (Jumaat)
Minggu 6
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Catan
  • Aliran penting seni catan
    • Realisme
    • Impresionisme
    • Ekspresionisme
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan ciri-ciri aliran seni catan dengan betul
  2. menyenaraikan tokoh-tokoh seni setiap aliran dengan tepat.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh catan.
  2. Guru menerangkan setiap jenis aliran seni catan.
  3. Murid diminta untuk berbincang dalam kumpulan.
  4. Murid diminta untuk melaporkan hasil perbincangan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pen.
Bahan: Contoh catan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Kerjasama dan apresiasi.
Refleksi Murid menunjukkan minat serta berupaya mengikuti pembelajaran dengan baik.

Tarikh 12 Februari 2011 (Sabtu)
Minggu 6
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran
  • Aliran penting seni catan
    • Kiubisme
    • Surealisme
    • Seni Pop
    • Seni Op
    • Seni Minimalime
    • Seni Konseptual
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan ciri-ciri aliran seni catan dengan betul
  2. menyenaraikan tokoh-tokoh seni setiap aliran dengan tepat.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh catan.
  2. Guru menerangkan setiap jenis aliran seni catan.
  3. Murid diminta untuk berbincang dalam kumpulan.
  4. Murid diminta untuk melaporkan hasil perbincangan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pen.
Bahan: Contoh catan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Kerjasama dan apresiasi.
Refleksi Murid menunjukkan minat serta berupaya mengikuti pembelajaran dengan baik.

Tarikh 12 Februari 2011 (Sabtu)
Minggu 6
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K2 & 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Komunikasi Visual
  • Pembungkusan
    • Perkara penting dalam reka bentuk pembungkusan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mengetahui dan memahami perkara-perkara penting dalam reka bentuk pembungkusan seperti aspek warna, ilustrasi, penerangan maklumat, jenama, logo dan alamat serta kemasan dan persembangan.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh pembungkusan.
  2. Murid diminta untuk menyatakan maklumat yang terdapat pada pembungkus.
  3. Perbincangan perkara-perkara penting dalam seni pembungkusan.
  4. Laporan hasil perbincangan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Alam benda.
Bahan: Contoh pembungkusan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Rajin dan kerjasama.
Refleksi Mengetahui dan memahami fungsi serta perkara penting dalam pembungkusan dengan baik melalui hasil perbincangan.

No comments:

Post a Comment