Saturday, September 24, 2011

RPH Minggu Ke - 38

Rancangan Pelajaran Harian ~ 19 - 23 September 2011



Tarikh 19 September 2011 (Isnin)
Minggu 38
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K3 & 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran
  • Lakaran dan lukisan motif fauna
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sekurang-kurangnya 10 jenis lakaran bermotifkan fauna dengan baik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lakaran bermotifkan fauna.
  2. Guru membuat demonstrasi menghasilkan beberapa lakaran motif fauna pada papan tulis.
  3. Murid diminta untuk menghasilkan lakaran.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran dengan persembahan hasil lakaran.
Keperluan Bahan: Contoh buku lakaran.
Media : Pensil.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lakaran berpandukan kepada contoh lakaran serta gambar photo dengan baik dan berkualiti.

Tarikh 20 September 2011 (Selasa)
Minggu 38
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K2 & 5K4
Masa 70 Minit
Catatan Peperiksaan Percubaan SPM

Kertas : Sains 1
Masa : 0810 - 0925

Kertas : Sains 2
Masa : 1010 - 1240

Tarikh 21 September 2011 (Rabu)
Minggu 38
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K3 & 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus - Lukisan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sekurang-kurangnya 10 jenis lakaran bermotifkan fauna dengan baik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lakaran bermotifkan fauna.
  2. Guru membuat demonstrasi menghasilkan beberapa lakaran motif fauna pada papan tulis.
  3. Murid diminta untuk menghasilkan lakaran.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran dengan persembahan hasil lakaran.
Keperluan Bahan: Contoh buku lakaran.
Media : Pensil.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lakaran berpandukan kepada contoh lakaran serta gambar photo dengan baik dan berkualiti.

Tarikh 21 September 2011 (Rabu)
Minggu 38
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Catatan Peperiksaan Percubaan SPM

Kertas : Pendidikan Seni Visual 1
Masa : 0810 - 0925

Kertas :
Pendidikan Seni Visual 2
Masa : 1940 - 1240

Tarikh 22 September 2011 (Khamis)
Minggu 38
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K3 & 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran
  • Lukisan Realistik.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan realistik bermotifkan fauna dengan menggunakan media kering dengan baik, realistik dan analitik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan realistik bermotifkan fauna.
  2. Guru membuat demonstrasi menghasilkan luukisan motif fauna pada kertas lukisan.
  3. Murid diminta untuk menghasilkan lukisan realistik.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran dengan persembahan hasil lukisan.
Keperluan Bahan: Contoh buku lakaran.
Media : Pensil.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Majoriti hasil lukisan realistik murid menunjukkan kualiti yang baik.

Tarikh 22 September 2011 (Khamis)
Minggu 38
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K2
Masa 70 Minit
Catatan Peperiksaan Percubaan SPM

Kertas : Ekonomi Rumah Tangga 2
Masa : 1040 - 1240

Tarikh 23 September 2011 (Jumaat)
Minggu 38
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Catatan Peperiksaan Percubaan SPM

Kertas : Matematik 1
Masa : 0730 - 0845

Monday, September 19, 2011

RPH Minggu Ke - 37

Rancangan Pelajaran Harian ~ 12 - 16 September 2011



Tarikh 12 September 2011 (Isnin)
Minggu 37
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K3 & 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Seni Reka Hiasan Dalaman
Unit Pembelajaran
  • Ciri-Hiasan Dalaman bagi ruang atau bilik tertentu rumah kediaman serta tempat awam.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mengetahui serta menyatakan fungsi hiasan dalaman bagi rumah kediaman serta tempat-tampat awam dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh gambar hiasan dalaman.
  2. Guru memperkenalkan topik perbincangan serta menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat isi pelajaran.
  4. Sesi soal-jawab.Latihan menjawab soalan teori
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh gambar hiasan dalaman.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid berupaya menerangkan fungsi elemen reka bentuk hiasan dalaman dengan baik.

Tarikh 13 September 2011 (Selasa)
Minggu 37
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K2 & 5K4
Masa 70 Minit
Catatan Peperiksaan Percubaan SPM

Kertas : Bahasa Inggeris 1
Masa : 0740 - 0925

Kertas : Bahasa Inggeris 2
Masa : 1025 - 1240

Tarikh 14 September 2011 (Rabu)
Minggu 37
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K3 & 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Seni Reka Landskap Persekitaran
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menjawab sekurang-kurangnya 35 soalan betul daripada 50 soalan objektif yang dikemukakan.
Aktiviti Pembelajaran Latihan menjawab soalan teori.
Catatan Sebagai Penceramah bagi Kursus Adobe Photoshop & Adobe Flash di PKG Serian

Tarikh : 13 - 14 September 2011
Tempat : Pusat Kegiatan Guru
Masa : 0800 - 1600

Tarikh 14 September 2011 (Rabu)
Minggu 37
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Catatan Peperiksaan Percubaan SPM

Kertas : Sejarah 1
Masa : 0710 - 0810

Kertas : Sejarah 2
Masa : 1010 - 1240

Tarikh 15 September 2011 (Khamis)
Minggu 37
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K3 & 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Seni Reka Persekitaran
Unit Pembelajaran
  • Perbincangan Soalan Latihan Bentuk Objektif
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menjawab sekurang-kurangnya 35 soalan betul daripada 50 soalan objektif yang dikemukakan.
Aktiviti Pembelajaran Latihan menjawab soalan teori.
Prosedur
  1. Guru memberi komen prestasi keputusan ujian pertengahan penggal kedua.
  2. Guru mengarahkan murid membaca dan menyatakan jawapan latihan teori secara individu.
  3. Guru mengukuhkan jawapan murid.
  4. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Buku kerja.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Murid berupaya memberi jawapan latihan dengan betul.

Tarikh 15 September 2011 (Khamis)
Minggu 37
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K2
Masa 70 Minit
Catatan Peperiksaan Percubaan SPM

Kertas : Kesusasteraan Melayu 1
Masa : 1010 - 1240

Tarikh 16 September 2011 (Jumaat)
Minggu 37
Catatan Cuti Umum Hari Malaysia

Saturday, September 10, 2011

RPH Minggu Ke - 36

Rancangan Pelajaran Harian ~ 5 - 9 September 2011



Tarikh 5 September 2011 (Isnin)
Minggu 36
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K3 & 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Seni Reka
Unit Pembelajaran Landskap Persekitaran
  • Perabot, Barangan Hiasan, dan Pembinaan Lain dalam Seni Reka Landskap
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mengetahui serta menyatakan fungsi Perabot, Barangan Hiasan, dan Pembinaan Lain dalam Seni Reka Landskap dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh gambar landskap.
  2. Guru memperkenalkan topik perbincangan serta menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat isi pelajaran.
  4. Sesi soal-jawab.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh gambar landskap persekitaran.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Menghargai nilai keindahan alam.
Refleksi Murid berupaya menerangkan fungsi elemen reka bentuk landskap dengan baik.

Tarikh 6 September 2011 (Selasa)
Minggu 36
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K2 & 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional
Unit Pemlajaran
  • Tenunan
    • Alatan, bahan dan proses tenunan songket
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Melukis alatan tenunan dengan mencatat fungsinya serta bahan yang digunakan dalam seni tenunan songket dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh alatan tenunan melalui gambar.
  2. Guru menerangkan fungsi alatan dan bahan.
  3. Murid diminta untuk melukis dan mencatat isi pelajaran.
  4. Rumusan pelajaran dengan sesi soal jawab.
Keperluan Bahan: Contoh tenunan.
Media: Kraf tangan
Rujukan: Fokus PSV SP terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Penghargaan
Refleksi Murid berupaya melukis dan mencatat alatan dengan baik.

Tarikh 7 September 2011 (Rabu)
Minggu 36
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K3 & 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Seni Reka Landskap Persekitaran
Unit Pemlajaran
  • Ciri Rancangan Seni Reka Landskap yang Baik.
  • Simbol bagi Pelan Seni Reka Landskap
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan ciri rancangan seni reka landskap yang baik dengan betul
  2. Mengenali dan melakar simbol bagi pelan seni reka landskap dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menerangkan isi pelajaran.
  2. Murid diminta untuk mencatat dan melakar isi pelajaran.
  3. Guru memantau dan mengawas.
  4. Rumusan pelajaran dengan perbincangan kehendak soalan dan jawapan.
Keperluan Alat: Pensil.
Bahan: Carta simbol landskap
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan tolong-menolong
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lakaran simbol dengan baik.

Tarikh 7 September 2011 (Rabu)
Minggu 36
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Perkembangan Seni Dalam Budaya Kebangsaan
Unit Pembelajaran
  • Senjata Tradisional
    • Keris
      • Bahagian dan struktur keris
      • Jenis-jenis keris
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan bahagian-bahagian keris dengan betul.
  2. Membandingkan jenis-jenis keris dari segi struktur bentuknya dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh gambar keris.
  2. Guru menerangkan tajuk perbincangan.
  3. Murid diminta untuk mencatat dan melabelkan bahagian-bahagian keris.
  4. Murid juga diminta untuk menyatakan perbezaan struktur bentuk keris.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh gambar keris.
Media: Kraf tangan
Rujukan: Fokus PSV SP terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Apresiasi seni kraf tradisional.
Refleksi Murid menunjukkan minat serta berupaya menyatakan isi pelajaran dengan betul.

Tarikh 8 September 2011 (Khamis)
Minggu 36
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K3 & 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Seni Reka Hiasan Dalaman
Unit Pembelajaran
  • Pengenalan
  • Ciri-ciri Hiasan Dalaman
  • Aspek penting dalam hiasan dalaman
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyenarai dan menerangkan aspek penting dalam hiasan dalaman dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh rekaan hiasan dalaman melalui tayangan slaid LCD
  2. Guru menerangkan isi pelajaran melalui tayangan LCD
  3. Murid diminta untuk mencatat dan menerangkan isi pelajaran.
  4. Rumusan pelajaran dengan sesi soal jawab.
Keperluan Alat: LCD Projector.
Bahan: Contoh hiasan dalaman
Media: Electronik.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Murid berupaya menerangkan isi pelajaran dengan betul.

Tarikh 8 September 2011 (Khamis)
Minggu 36
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K2
Masa 70 Minit
Bidang Perkembangan Seni Dalam Budaya Kebangsaan
Unit Pembelajaran
  • Senjata Tradisional
    • Keris
      • Bahagian dan struktur keris
      • Jenis-jenis keris
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan bahagian-bahagian keris dengan betul.
  2. Membandingkan jenis-jenis keris dari segi struktur bentuknya dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh gambar keris.
  2. Guru menerangkan tajuk perbincangan.
  3. Murid diminta untuk mencatat dan melabelkan bahagian-bahagian keris.
  4. Murid juga diminta untuk menyatakan perbezaan struktur bentuk keris.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh gambar keris.
Media: Kraf tangan
Rujukan: Fokus PSV SP terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Apresiasi seni kraf tradisional.
Refleksi Murid menunjukkan minat serta berupaya menyatakan isi pelajaran dengan betul.

Tarikh 9 September 2011 (Jumaat)
Minggu 36
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Apresiasi Seni Visual
Unit Pembelajaran Tokoh dan Kajian karya-karya pelukis Malaysia
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan nama, tema dan nilai yang hendak disampaikan dalam karya-karya pelukis Malaysia dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh-contoh karya pelukis Malaysia.
  2. Guru meyampaikan isi pelajaran secara perbincangan dua hala.
  3. Murid diminta untuk menghayati karya pelukis tanah air seterusnya memberikan komen dari segi tema serta nilainya.
  4. Guru mengukuhkan pandangan murid.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh karya catan dan arca
Media: Catan
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Apresiasi karya seni catan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dan minat dan berupaya memberi komen yang membina ke atas karya-karya seni perbincangan.