Saturday, September 10, 2011

RPH Minggu Ke - 36

Rancangan Pelajaran Harian ~ 5 - 9 September 2011



Tarikh 5 September 2011 (Isnin)
Minggu 36
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K3 & 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Seni Reka
Unit Pembelajaran Landskap Persekitaran
  • Perabot, Barangan Hiasan, dan Pembinaan Lain dalam Seni Reka Landskap
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mengetahui serta menyatakan fungsi Perabot, Barangan Hiasan, dan Pembinaan Lain dalam Seni Reka Landskap dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh gambar landskap.
  2. Guru memperkenalkan topik perbincangan serta menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat isi pelajaran.
  4. Sesi soal-jawab.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh gambar landskap persekitaran.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Menghargai nilai keindahan alam.
Refleksi Murid berupaya menerangkan fungsi elemen reka bentuk landskap dengan baik.

Tarikh 6 September 2011 (Selasa)
Minggu 36
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K2 & 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional
Unit Pemlajaran
  • Tenunan
    • Alatan, bahan dan proses tenunan songket
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Melukis alatan tenunan dengan mencatat fungsinya serta bahan yang digunakan dalam seni tenunan songket dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh alatan tenunan melalui gambar.
  2. Guru menerangkan fungsi alatan dan bahan.
  3. Murid diminta untuk melukis dan mencatat isi pelajaran.
  4. Rumusan pelajaran dengan sesi soal jawab.
Keperluan Bahan: Contoh tenunan.
Media: Kraf tangan
Rujukan: Fokus PSV SP terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Penghargaan
Refleksi Murid berupaya melukis dan mencatat alatan dengan baik.

Tarikh 7 September 2011 (Rabu)
Minggu 36
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K3 & 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Seni Reka Landskap Persekitaran
Unit Pemlajaran
  • Ciri Rancangan Seni Reka Landskap yang Baik.
  • Simbol bagi Pelan Seni Reka Landskap
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan ciri rancangan seni reka landskap yang baik dengan betul
  2. Mengenali dan melakar simbol bagi pelan seni reka landskap dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menerangkan isi pelajaran.
  2. Murid diminta untuk mencatat dan melakar isi pelajaran.
  3. Guru memantau dan mengawas.
  4. Rumusan pelajaran dengan perbincangan kehendak soalan dan jawapan.
Keperluan Alat: Pensil.
Bahan: Carta simbol landskap
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan tolong-menolong
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lakaran simbol dengan baik.

Tarikh 7 September 2011 (Rabu)
Minggu 36
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Perkembangan Seni Dalam Budaya Kebangsaan
Unit Pembelajaran
  • Senjata Tradisional
    • Keris
      • Bahagian dan struktur keris
      • Jenis-jenis keris
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan bahagian-bahagian keris dengan betul.
  2. Membandingkan jenis-jenis keris dari segi struktur bentuknya dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh gambar keris.
  2. Guru menerangkan tajuk perbincangan.
  3. Murid diminta untuk mencatat dan melabelkan bahagian-bahagian keris.
  4. Murid juga diminta untuk menyatakan perbezaan struktur bentuk keris.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh gambar keris.
Media: Kraf tangan
Rujukan: Fokus PSV SP terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Apresiasi seni kraf tradisional.
Refleksi Murid menunjukkan minat serta berupaya menyatakan isi pelajaran dengan betul.

Tarikh 8 September 2011 (Khamis)
Minggu 36
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K3 & 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Seni Reka Hiasan Dalaman
Unit Pembelajaran
  • Pengenalan
  • Ciri-ciri Hiasan Dalaman
  • Aspek penting dalam hiasan dalaman
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyenarai dan menerangkan aspek penting dalam hiasan dalaman dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh rekaan hiasan dalaman melalui tayangan slaid LCD
  2. Guru menerangkan isi pelajaran melalui tayangan LCD
  3. Murid diminta untuk mencatat dan menerangkan isi pelajaran.
  4. Rumusan pelajaran dengan sesi soal jawab.
Keperluan Alat: LCD Projector.
Bahan: Contoh hiasan dalaman
Media: Electronik.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Murid berupaya menerangkan isi pelajaran dengan betul.

Tarikh 8 September 2011 (Khamis)
Minggu 36
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K2
Masa 70 Minit
Bidang Perkembangan Seni Dalam Budaya Kebangsaan
Unit Pembelajaran
  • Senjata Tradisional
    • Keris
      • Bahagian dan struktur keris
      • Jenis-jenis keris
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan bahagian-bahagian keris dengan betul.
  2. Membandingkan jenis-jenis keris dari segi struktur bentuknya dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh gambar keris.
  2. Guru menerangkan tajuk perbincangan.
  3. Murid diminta untuk mencatat dan melabelkan bahagian-bahagian keris.
  4. Murid juga diminta untuk menyatakan perbezaan struktur bentuk keris.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh gambar keris.
Media: Kraf tangan
Rujukan: Fokus PSV SP terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Apresiasi seni kraf tradisional.
Refleksi Murid menunjukkan minat serta berupaya menyatakan isi pelajaran dengan betul.

Tarikh 9 September 2011 (Jumaat)
Minggu 36
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Apresiasi Seni Visual
Unit Pembelajaran Tokoh dan Kajian karya-karya pelukis Malaysia
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan nama, tema dan nilai yang hendak disampaikan dalam karya-karya pelukis Malaysia dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh-contoh karya pelukis Malaysia.
  2. Guru meyampaikan isi pelajaran secara perbincangan dua hala.
  3. Murid diminta untuk menghayati karya pelukis tanah air seterusnya memberikan komen dari segi tema serta nilainya.
  4. Guru mengukuhkan pandangan murid.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh karya catan dan arca
Media: Catan
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Apresiasi karya seni catan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dan minat dan berupaya memberi komen yang membina ke atas karya-karya seni perbincangan.

No comments:

Post a Comment