Sunday, August 21, 2011

RPH Minggu Ke - 33

Rancangan Pelajaran Harian ~ 15 - 19 Ogos 2011



Tarikh 15 Ogos 2011 (Isnin)
Minggu 33
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K3 & 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Lukisan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan lakaran idea bermotifkan flora dengan baik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lakaran.
  2. Guru membuat demonstrasi melukis.
  3. Murid diminta untuk memcari contoh-contoh motif flora, seterusnya menghasilkan lakaran berdasarkan contoh.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran dengan sesi persembahan lakaran dan komen.
Keperluan Alat: Pensil.
Bahan: Contoh lakaran pensil.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama, kebersihan dan kemasan.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lakaran morif flora berdasarkan contoh dengan baik.

Tarikh 16 Ogos 2011 (Selasa)
Minggu 33
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K2 & 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional
Unit Pemlajaran
  • Ukiran Kayu
    • Ujian Pertengahan Penggal 2
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menjawab sekurang-kurangnya 15 soalan daripada 25 soalan objektif yang dikemukakan dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Ujian Pertengahan Penggal 2
Prosedur
  1. Guru mengedarkan kertas soalan.
  2. Murid diminta untuk memjawab soalan ujian.
  3. Guru memantau dan mengawas.
  4. Perbincangan kehendak soalan dan jawapan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Tulis.
Bahan: Kertas soalan.
Media: Kraf tangan
Rujukan: Fokus PSV SP terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan kejujuran.
Refleksi Majoriti murid memahami kehendak soalan dan berupaya menjawab soalan dengan betul.

Tarikh 17 Ogos 2011 (Rabu)
Minggu 33
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K3 & 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Lukisan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan lukisan pensil warna bermotifkan flora dengan baik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lakaran.
  2. Guru membuat demonstrasi melukis.
  3. Murid diminta untuk menghasilkan lakaran dengan menggunakan media pensil warna.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran dengan sesi persembahan lakaran dan komen.
Keperluan Alat: Pensil warna.
Bahan: Contoh lukisan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan keyakinan.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lakaran lukisan dengan baik dan berkualiti.

Tarikh 17 Ogos 2011 (Rabu)
Minggu 33
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni halus.
Unit Pembelajaran Lukisan - Ujian Pertengahan Penggal 2
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan pensil berhal-bendakan alam benda dengan baik dan kualiti.
Aktiviti Pembelajaran Ujian amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menyusun hal benda di atas meja.
  2. Guru memberikan arahan.
  3. Murid diminta untuk memulakana aktiviti melukis.
  4. Guru memantau dan mengawas.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Alam benda.
Media: Lukisan.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dalam aktiviti amali melukis. Hasil likisan murid adalah baik.

Tarikh 18 Ogos 2011 (Khamis)
Minggu 33
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K3 & 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Lukisan Alam Semulajadi
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan lakaran idea yang bermotifkan flora dengan menggunakan media warna dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lakaran motif flora.
  2. Guru menunjukkan demonstrasi teknik menghasilkan lakaran.
  3. Murid diminta untuk menghasilkan lakaran dengan mewujudkan unsur bentuk.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensil warna.
Bahan: Contoh lukisan.
Media: Kering.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lakaran bermotifkan flora dengan baik.

Tarikh 18 Ogos 2011 (Khamis)
Minggu 33
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K2
Masa 70 Minit
Bidang Seni Visual.
Unit Pembelajaran Lukisan - Ujian Pertengahan Penggal 2
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan pensil berhal-bendakan alam benda dengan baik dan kualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan lukisan.
Prosedur
  1. Guru menyusun hal benda di atas meja.
  2. Guru memberikan arahan.
  3. Murid diminta untuk memulakana aktiviti melukis.
  4. Guru memantau dan mengawas.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Alam benda.
Media: Lukisan.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dalam aktiviti amali melukis. Hasil likisan murid adalah baik.

Tarikh 19 Ogos 2011 (Jumaat)
Minggu 33
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Lukisan - Ujian Pertengahan Penggal 2
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan pensil berhal-bendakan alam benda dengan baik dan kualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan lukisan.
Prosedur
  1. Guru menyusun hal benda di atas meja.
  2. Guru memberikan arahan.
  3. Murid diminta untuk memulakana aktiviti melukis.
  4. Guru memantau dan mengawas.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Alam benda.
Media: Lukisan.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dalam aktiviti amali melukis. Hasil likisan murid adalah baik.

RPH Minggu Ke - 32

Rancangan Pelajaran Harian ~ 8 - 12 Ogos 2011



Tarikh 8 Ogos 2011 (Isnin)
Minggu 32
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K3 & 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Multimedia
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan jenis-jenis perisian komputer grafik serta fungsinya dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni visual.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh persembahan multimedia melalui tayangan projektor LCD.
  2. Murid diminta untuk memberi komen tentang contoh persembahan yang ditunjukkan.
  3. Guru memperkenalkan topik multimedia.
  4. Guru menerangkan isi pelajaran.
  5. Murid diminta untuk mencatat isi pelajaran.
  6. Rumusan pelajaran dengan sesi soal jawab.
Keperluan Alat: LCD projektor.
Bahan: Contoh persembahan multimedia.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Berdisiplin dan hormat-menghormati.
Refleksi Murid berupaya menyatakan maksud multimedia dan contoh-contoh perisian komputer grafik serta fungsinya dengan betul.

Tarikh 9 Ogos 2011 (Selasa)
Minggu 32
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K2 & 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional
Unit Pemlajaran
  • Ukiran Kayu
    • Sejarah seni ukiran di Malaysia
    • Aplikasi seni ukiran
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan secara ringkas sejarah seni ukiran di Malaysia.
  2. Meneliti contoh-contoh aplikasi seni ukiran pada bahagian rumah dan barangan kegunaan harian.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh produk ukiran kayu.
  2. Guru memperkenalkan tajuk perbincangan.
  3. Murid diminta untuk membaca dan memahami kandungan pelajaran.
  4. Guru menerangkan isi pelajaran.
  5. Perbincangan berdasarkan buku rujukan.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pisau wali.
Bahan: Contoh ukiran kayu.
Media: Kraf tangan
Rujukan: Fokus PSV SP terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Mengetahui perkembangan sejarah seni kraf ukiran di Malaysia serta berupaya menyatakan contoh-contoh aplikasi seni ukiran pada bahagian rumah dan barangan kegunaan harian.

Tarikh 10 Ogos 2011 (Rabu)
Minggu 32
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K3 & 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Lukisan Alam Benda
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan yang berhal-bendakan sebuah bekas serbaguna, gunting dan pensel dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan alam benda.
  2. Guru membuat demonstrasi melukis.
  3. Murid diminta untuk melukis berdasarkan contoh lakaran pada papan tulis.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan hasil lakaran murid.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensil.
Bahan: Contoh lukisan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Hormat-menghormati.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lakaran lukisan dengan baik.

Tarikh 10 Ogos 2011 (Rabu)
Minggu 32
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional
Unit Pembelajaran
  • Ukiran Kayu
    • Unsur-unsur seni ukiran kayu
    • Pola carak
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menbanding-bezakan unsur-unsur motif ukiran tradisional dengan betul.
  2. Mengetahui dan memahami pola corak seni ukiran kayu dengan kategorikannya dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh produk ukiran kayu.
  2. Murid diminta untuk menyatakan motif ukirannya.
  3. Guru menerangkan isi pelajaran.
  4. Perbincangan berdasarkan buku rujukan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pisau wali.
Bahan: Contoh ukiran kayu.
Media: Kraf tangan
Rujukan: Fokus PSV SP terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Berhati-hati, kerjasama, hormat-menghormati.
Refleksi Murid dapat memahami tajuk perbincangan dengan baik serta menunjukkan komitmen yang menggalakkan dalam pembelajaran.

Tarikh 11 Ogos 2011 (Khamis)
Minggu 32
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K3 & 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Lukisan Alam Benda.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan yang berhal-bendakan sebuah bekas serbaguna, gunting dan pensel dengan menggunakan media pensel.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh hasil lukisan.
  2. Guru menunjukkan demonstrasi teknik melukis lukisan pensel.
  3. Murid diminta untuk menghasilkan lukisan dengan mewujudkan kesan ton pencahayaan dan jalinan.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensil.
Bahan: Contoh lukisan.
Media: Kering.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lukisan mengikut kehendak soalan dengan mengutamakan unsur bentuk, ruang dan jalinan dengan baik.

Tarikh 11 Ogos 2011 (Khamis)
Minggu 32
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K2
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional
Unit Pembelajaran
  • Ukiran Kayu
    • Unsur-unsur seni ukiran kayu
    • Pola carak
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menbanding-bezakan unsur-unsur motif ukiran tradisional dengan betul.
  2. Mengetahui dan memahami pola corak seni ukiran kayu dengan kategorikannya dengan betul
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh produk ukiran kayu.
  2. Murid diminta untuk menyatakan motif ukirannya.
  3. Guru menerangkan isi pelajaran.
  4. Perbincangan berdasarkan buku rujukan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pisau wali.
Bahan: Contoh ukiran kayu.
Media: Kraf tangan
Rujukan: Fokus PSV SP terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Berhati-hati, kerjasama, hormat-menghormati.
Refleksi Murid dapat memahami tajuk perbincangan dengan baik serta menunjukkan komitmen yang menggalakkan dalam pembelajaran.

Tarikh 12 Ogos 2011 (Jumaat)
Minggu 32
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional
Unit Pembelajaran
  • Ukiran Kayu
    • Jenis-jenis silat bunga
    • Tokoh seni ukiran
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menbanding-bezakan jenis-jenis silat bunga ukiran kayu dengan baik.l
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh produk ukiran kayu.
  2. Murid diminta untuk merasakan motif ukiran melalui deria sentuhan dan penglihatan.
  3. Guru menerangkan isi pelajaran.
  4. Perbincangan berdasarkan buku rujukan.
  5. Murid diminta untuk menulis nota dan melukis silat-silat bunga ukiran.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pisau wali.
Bahan: Contoh ukiran kayu.
Media: Kraf tangan
Rujukan: Fokus PSV SP terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Berhati-hati, kerjasama, hormat-menghormati.
Refleksi Murid dapat memahami tajuk perbincangan dan berjaya menyalin nota dan melukis jenis-jenis silat bunga ukiran kayu dalam buku latihan dengan baik.

Sunday, August 7, 2011

RPH Minggu Ke - 31

Rancangan Pelajaran Harian ~ 1 - 5 Ogos 2011



Tarikh 1 Ogos 2011 (Isnin)
Minggu 31
Catatan Cuti Ganti 1Murid 1Sukan 1Malaysia

Tarikh 2 Ogos 2011 (Selasa)
Minggu 31
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K2 & 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional
Unit Pemlajaran
  • Ukiran Kayu
    • Sejarah seni ukiran di Malaysia
    • Aplikasi seni ukiran
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan secara ringkas sejarah seni ukiran di Malaysia.
  2. Meneliti contoh-contoh aplikasi seni ukiran pada bahagian rumah dan barangan kegunaan harian.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh produk ukiran kayu.
  2. Guru memperkenalkan tajuk perbincangan.
  3. Murid diminta untuk membaca dan memahami kandungan pelajaran.
  4. Guru menerangkan isi pelajaran.
  5. Perbincangan berdasarkan buku rujukan.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pisau wali.
Bahan: Contoh ukiran kayu.
Media: Kraf tangan
Rujukan: Fokus PSV SP terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Mengetahui perkembangan sejarah seni kraf ukiran di Malaysia serta berupaya menyatakan contoh-contoh aplikasi seni ukiran pada bahagian rumah dan barangan kegunaan harian.

Tarikh 3 Ogos 2011 (Rabu)
Minggu 31
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K3 & 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Lukisan Alam Benda
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan yang berhal-bendakan sebuah bekas serbaguna, alat gunting dan pensel dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan alam benda.
  2. Guru membuat demonstrasi melukis.
  3. Murid diminta untuk melukis berdasarkan contoh lakaran pada papan tulis.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan hasil lakaran murid.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensil.
Bahan: Contoh lukisan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Hormat-menghormati.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lukisan berdasarkan contoh dengan baik.

Tarikh 3 Ogos 2011 (Rabu)
Minggu 31
Catatan Menghadiri Penyelarasan Skor PBS KRSV Pendidikan Seni Visual 2611/3 SPM 2011 di SMK Asajaya.

Tarikh 4 Ogos 2011 (Khamis)
Minggu 31
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K3 & 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Lukisan Alam Benda.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan yang berhal-bendakan sebuah bekas serbaguna, gunting dan pensel dengan menggunakan media pensel.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh hasil lukisan.
  2. Guru menunjukkan demonstrasi teknik melukis lukisan pensel.
  3. Murid diminta untuk menghasilkan lukisan dengan mewujudkan kesan ton pencahayaan dan jalinan.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensil.
Bahan: Contoh lukisan.
Media: Kering.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Majoriti murid berupaya mengujudkan ton pencahayaan serta jalinan pada objek yang dilukis dengan baik.

Tarikh 4 Ogos 2011 (Khamis)
Minggu 31
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K2
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran
  • Mereka corak motif flora dan fauna pada piring dan cawan.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan portfolio dan produk berdasarkan kehendak soalan tugasan dengan baik, berkualiti, realistik dan kreatif.
Aktiviti Pembelajaran Pentaksiran kerja kursus krsv.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh hasil kerja kursus yang cemerlang dan baik.
  2. Murid diminta untuk menghantar hasil kerja portfolio dan produk.
  3. Guru menilai dan memberi komen.
  4. Rumusan pelajaran dengan persembahan karya portfolio dan produk murid serta komen secara keseluruhan.
Keperluan Alat: Melukis
Bahan: Portfolio dan produk krsv.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kreativiti dan keyakinan.
Refleksi Majoriti murid berupaya mencapai keputusan baik dalam pelaksanaan kerja kursus.

Tarikh 5 Ogos 2011 (Jumaat)
Minggu 31
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran
  • Mereka corak motif flora dan fauna pada piring dan cawan.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan portfolio dan produk berdasarkan kehendak soalan tugasan dengan baik, berkualiti, realistik dan kreatif.
Aktiviti Pembelajaran Pentaksiran kerja kursus krsv.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh hasil kerja kursus yang cemerlang dan baik.
  2. Murid diminta untuk menghantar hasil kerja portfolio dan produk.
  3. Guru menilai dan memberi komen.
  4. Rumusan pelajaran dengan persembahan karya portfolio dan produk murid serta komen secara keseluruhan.
Keperluan Alat: Melukis
Bahan: Portfolio dan produk krsv.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kreativiti dan keyakinan.
Refleksi Majoriti murid berupaya mencapai keputusan baik dalam pelaksanaan kerja kursus.