Sunday, August 7, 2011

RPH Minggu Ke - 31

Rancangan Pelajaran Harian ~ 1 - 5 Ogos 2011



Tarikh 1 Ogos 2011 (Isnin)
Minggu 31
Catatan Cuti Ganti 1Murid 1Sukan 1Malaysia

Tarikh 2 Ogos 2011 (Selasa)
Minggu 31
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K2 & 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional
Unit Pemlajaran
  • Ukiran Kayu
    • Sejarah seni ukiran di Malaysia
    • Aplikasi seni ukiran
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan secara ringkas sejarah seni ukiran di Malaysia.
  2. Meneliti contoh-contoh aplikasi seni ukiran pada bahagian rumah dan barangan kegunaan harian.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh produk ukiran kayu.
  2. Guru memperkenalkan tajuk perbincangan.
  3. Murid diminta untuk membaca dan memahami kandungan pelajaran.
  4. Guru menerangkan isi pelajaran.
  5. Perbincangan berdasarkan buku rujukan.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pisau wali.
Bahan: Contoh ukiran kayu.
Media: Kraf tangan
Rujukan: Fokus PSV SP terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Mengetahui perkembangan sejarah seni kraf ukiran di Malaysia serta berupaya menyatakan contoh-contoh aplikasi seni ukiran pada bahagian rumah dan barangan kegunaan harian.

Tarikh 3 Ogos 2011 (Rabu)
Minggu 31
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K3 & 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Lukisan Alam Benda
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan yang berhal-bendakan sebuah bekas serbaguna, alat gunting dan pensel dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan alam benda.
  2. Guru membuat demonstrasi melukis.
  3. Murid diminta untuk melukis berdasarkan contoh lakaran pada papan tulis.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan hasil lakaran murid.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensil.
Bahan: Contoh lukisan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Hormat-menghormati.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lukisan berdasarkan contoh dengan baik.

Tarikh 3 Ogos 2011 (Rabu)
Minggu 31
Catatan Menghadiri Penyelarasan Skor PBS KRSV Pendidikan Seni Visual 2611/3 SPM 2011 di SMK Asajaya.

Tarikh 4 Ogos 2011 (Khamis)
Minggu 31
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K3 & 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Lukisan Alam Benda.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan yang berhal-bendakan sebuah bekas serbaguna, gunting dan pensel dengan menggunakan media pensel.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh hasil lukisan.
  2. Guru menunjukkan demonstrasi teknik melukis lukisan pensel.
  3. Murid diminta untuk menghasilkan lukisan dengan mewujudkan kesan ton pencahayaan dan jalinan.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensil.
Bahan: Contoh lukisan.
Media: Kering.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Majoriti murid berupaya mengujudkan ton pencahayaan serta jalinan pada objek yang dilukis dengan baik.

Tarikh 4 Ogos 2011 (Khamis)
Minggu 31
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K2
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran
  • Mereka corak motif flora dan fauna pada piring dan cawan.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan portfolio dan produk berdasarkan kehendak soalan tugasan dengan baik, berkualiti, realistik dan kreatif.
Aktiviti Pembelajaran Pentaksiran kerja kursus krsv.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh hasil kerja kursus yang cemerlang dan baik.
  2. Murid diminta untuk menghantar hasil kerja portfolio dan produk.
  3. Guru menilai dan memberi komen.
  4. Rumusan pelajaran dengan persembahan karya portfolio dan produk murid serta komen secara keseluruhan.
Keperluan Alat: Melukis
Bahan: Portfolio dan produk krsv.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kreativiti dan keyakinan.
Refleksi Majoriti murid berupaya mencapai keputusan baik dalam pelaksanaan kerja kursus.

Tarikh 5 Ogos 2011 (Jumaat)
Minggu 31
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran
  • Mereka corak motif flora dan fauna pada piring dan cawan.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan portfolio dan produk berdasarkan kehendak soalan tugasan dengan baik, berkualiti, realistik dan kreatif.
Aktiviti Pembelajaran Pentaksiran kerja kursus krsv.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh hasil kerja kursus yang cemerlang dan baik.
  2. Murid diminta untuk menghantar hasil kerja portfolio dan produk.
  3. Guru menilai dan memberi komen.
  4. Rumusan pelajaran dengan persembahan karya portfolio dan produk murid serta komen secara keseluruhan.
Keperluan Alat: Melukis
Bahan: Portfolio dan produk krsv.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kreativiti dan keyakinan.
Refleksi Majoriti murid berupaya mencapai keputusan baik dalam pelaksanaan kerja kursus.

1 comment:

  1. Tahniah. Saya mendapati RPH cikgu lengkap dan kemas kini sehingga minggu ke 31. Kandungan informatif dan susun atur menarik.

    ReplyDelete