Monday, October 3, 2011

RPH Minggu Ke - 39

Rancangan Pelajaran Harian ~ 26 - 30 September 2011



Tarikh 26 September 2011 (Isnin)
Minggu 39
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K3 & 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional dan Dimensi Baru
Unit Pembelajaran
  • Seni Tembikar
    • Sejarah tembikar
    • Bahan dan teknik tembikar
Hasil Pembelajaran PaPada akhir pelajaran murid dapat:
  1. menyatakan dengan jelas bahan, teknik penghasilan dan kaedah pembakaran tembikar dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori
Prosedur
  1. Guru memperkenalkan topik pembelajaran dengan menunjukkan contoh karya tembikar.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat dan menyatakan teknik penghasilan tembikar.
  4. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Tembikar
Bahan: Contoh tembikar
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Menghargai nilai keindahan dan keistimewaan seni kraf tangan tempatan.
Refleksi Kebanyakan murid berupaya menerangkan proses penghasilan tembikar dengan baik.

Tarikh 27 September 2011 (Selasa)
Minggu 39
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K2 & 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Pembetulan Kertas Peperiksaan Percubaan
Unit Pemlajaran
  • Kertas 1: Teori Seni
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Memahami kehendak soalan-soalan teori peperiksaan.
  2. Menyatakan jawapan peperiksaan dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan kertas peperiksaan.
Prosedur
  1. Guru memberi komen tentang keputusan peperiksaan.
  2. Guru membaca soalan kertas peperiksaan.
  3. Murid diminta untuk menyatakan kehendak soalan dan jawapan.
  4. Guru mengukuhkan jawapan murid.
  5. Guru memberi ganjaran kepada murid yang berjaya dalam peperiksaan.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pen dan pensel
Bahan: Kertas pepriksaan.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kesungguhan, kerjasama dan berterima kasih
Refleksi Murid berupaya mengikuti proses perbincangan dengan baik.

Tarikh 28 September 2011 (Rabu)
Minggu 39
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K3 & 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional dan Dimensi Baru
Unit Pemlajaran
  • Seni Tembikar
    • Tembikar terenang
    • Tembikar Sarawak
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. menyatakan ciri-ciri, reka bentuk dan motif pada tembikar terenang dan tembikar Sarawak dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru memperkenalkan topik pembelajaran dengan menunjukkan contoh karya tembikar dalam buku.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat dan menyatakan ciri-ciri reka bentuk serta teknik penghasilan tembikar.
  4. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Tembikar
Bahan: Contoh tembikar
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kekemasan dan penghargaan karya tembikar.
Refleksi Murid berupaya menyatakan persamaan dan perbezaan reka bentuk dan fungsi tembikar Sarawak dengan terenang dengan betul.

Tarikh 28 September 2011 (Rabu)
Minggu 39
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Pembetulan Kertas Peperiksaan Percubaan
Unit Pembelajaran
  • Skema Seni Halus
    • Gubahan
    • Warna
    • Interpretasi
    • Kreativiti
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. menyatakan kelemahan dan kelebihan hasil karya seni halus peperiksaan berdasarkan 4 kriteria dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan kertas peperiksaan.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan karya pelajar dan memberikan komen.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran, iaitu 4 kriteria pemarkahan.
  3. Murid diminta untuk mencatat dan menyatakan kelebihan dan kelemahan karya peperiksaan berdasarkan skema.
  4. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Karya peperiksaan dan kriteria pemarkahan.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Apresiasi dan penghargaan karya seni halus
Refleksi Keputusan keseluruhan peperiksaan kertas seni halus adalah baik. Murid berupaya menyatakan kelemahan dan kelebihan hasil karya seni halus peperiksaan berdasarkan 4 kriteria dengan baik.

Tarikh 29 September 2011 (Khamis)
Minggu 39
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K3 & 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional dan Dimensi Baru
Unit Pembelajaran
  • Seni Tembikar
    • Tembikar Sayong
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. menyatakan ciri-ciri, reka bentuk dan motif pada tembikar labu sayong dengan betul.
  2. menerangkan teknik pembakaran labu sayong secara tradisional dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru memperkenalkan topik pembelajaran dengan menunjukkan contoh karya tembikar dalam buku.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat dan menyatakan ciri-ciri reka bentuk serta teknik pembakaran tembikar.
  4. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Tembikar
Bahan: Contoh tembikar
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan penghargaan karya tembikar.
Refleksi Murid berupaya menyatakan ciri-ciri, reka bentuk dan motif pada tembikar labu sayong serta teknik pembakarannya dengan betul.

Tarikh 29 September 2011 (Khamis)
Minggu 39
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K2
Masa 70 Minit
Bidang Pembetulan Kertas Peperiksaan Percubaan
Unit Pembelajaran
  • Skema Seni Halus
    • Gubahan
    • Warna
    • Interpretasi
    • Kreativiti
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. menyatakan kelemahan dan kelebihan hasil karya seni halus peperiksaan berdasarkan 4 kriteria dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan kertas peperiksaan.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan karya pelajar dan memberikan komen.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran, iaitu 4 kriteria pemarkahan.
  3. Murid diminta untuk mencatat dan menyatakan kelebihan dan kelemahan karya peperiksaan berdasarkan skema.
  4. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh gambar keris.
Media: Kraf tangan
Rujukan: Fokus PSV SP terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Apresiasi dan penghargaan karya seni halus
Refleksi Keputusan keseluruhan peperiksaan kertas seni halus adalah baik. Murid berupaya menyatakan kelemahan dan kelebihan hasil karya seni halus peperiksaan berdasarkan 4 kriteria dengan baik.

Tarikh 30 September 2011 (Jumaat)
Minggu 39
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Apresiasi Seni Visual
Unit Pembelajaran Tokoh dan Kajian karya-karya pelukis Malaysia
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan nama, tema dan nilai yang hendak disampaikan dalam karya-karya pelukis Malaysia dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh-contoh karya pelukis Malaysia.
  2. Guru meyampaikan isi pelajaran secara perbincangan dua hala.
  3. Murid diminta untuk menghayati karya pelukis tanah air seterusnya memberikan komen dari segi tema serta nilainya.
  4. Guru mengukuhkan pandangan murid.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh karya catan dan arca
Media: Catan
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Apresiasi karya seni catan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dan minat dan berupaya memberi komen yang membina ke atas karya-karya seni perbincangan.

No comments:

Post a Comment