Friday, March 18, 2011

RPH Minggu Ke - 9

Rancangan Pelajaran Harian ~ 28 Februari - 4 Mac 2011


Tarikh 28 Februari 2011 (Isnin)
Minggu 9
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Seni Halus
  • Arca Asemblaj
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan maksud arca asemblaj dengan betul.
  2. Mengumpul gambar-gambar koleksi arca aasemblaj dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni visual.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh arca asemblaj.
  2. Guru memperkenalkan tajuk perbincangan.
  3. Murid diminta untuk menunjukkan gambar koleksi arca.
  4. Murid diminta untuk mencatat topik perbincangan.
  5. Rumusan pelajaran oleh guru.
Keperluan Alat: LCD Projector.
Bahan: Contoh gambar koleksi arca asemblaj.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Bertanggungjawab.
Refleksi Murid berupaya mencari koleksi gambar arca asemblaj serta menyatakan maksud arca dengan baik.

Tarikh 28 Februari 2011 (Isnin)
Minggu 9
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K3
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Catan
  • Amali catan cat air
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mengaplikasikan taknik catan cat air pada kerja amali mencatan bertajukkan pemandangan landskap dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali mencatan.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh catan cat air.
  2. Guru memperkenal tajuk catan.
  3. Murid diminta untuk melakar dan mencatan.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projector.
Bahan: Contoh catan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid berjaya menghasilkan lakaran serta catan bertajukkan pemandangan di sawah teknik basah atas basah dengan baik.

Tarikh 1 Mac 2011 (Selasa)
Minggu 9
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K2 & 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pemlajaran Kajian Rekaan Seni Visual
  • Koleksi gambar motif flora dan fauna.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mengumpulkan koleksi gambar motif flora dan fauna untuk dijadikan motif pilihan reka corak.
  2. menulis catatan serta komen terhadap koleksi gambar yang dicari dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan folio KRSV.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh koleksi gambar serta cara membuat catatan.
  2. Murid diminta untuk menunjukkan hasil koleksi gambar.
  3. Murid diminta untuk membuat penyusunan dan catatan.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel warna, gam, gunting dan kertas lukisan.
Bahan: Contoh folio.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kreativiti dan kekemasan
Refleksi Murid mununjukkan pengetahuan dan pemahaman yang baik dalam menghasilkan folio melalui koleksi gambar motif dan catatan.

Tarikh 1 Mac 2011 (Selasa)
Minggu 9
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pemlajaran Catan
  • Taknik catan air.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mengaplikasikan taknik catan cat air pada kerja amali mencatan bertajukkan pemandangan landskap dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali mencatan
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh catan cat air.
  2. Guru memperkenal tajuk catan.
  3. Murid diminta untuk melakar dan mencatan.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Berus
Bahan: Cat air
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid berjaya menghasilkan lakaran serta catan bertajukkan pemandangan di sawah teknik basah atas basah dengan baik.

Tarikh 2 Mac 2011 (Rabu)
Minggu 9
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Kajian Rekaan Seni Visual
  • Koleksi gambar motif flora dan fauna
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mengumpulkan koleksi gambar motif flora dan fauna untuk dijadikan motif pilihan reka corak.
  2. menulis catatan serta komen terhadap koleksi gambar yang dicari dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan folio KRSV.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh koleksi gambar serta cara membuat catatan.
  2. Murid diminta untuk menunjukkan hasil koleksi gambar.
  3. Murid diminta untuk membuat penyusunan dan catatan.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel warna.
Bahan: Contoh folio.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Kerjasama dan bertanggungjawab.
Refleksi Murid mununjukkan pengetahuan dan pemahaman yang baik dalam menghasilkan folio melalui koleksi gambar motif dan catatan.

Tarikh 2 Mac 2011 (Rabu)
Minggu 9
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K3
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Catan
  • Teknik catan air.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mengaplikasikan taknik catan cat air pada kerja amali mencatan bertajukkan pemandangan landskap dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali mencatan.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh catan cat air.
  2. Guru memperkenal tajuk catan.
  3. Murid diminta untuk melakar dan mencatan.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Berus, palet dan bekas air.
Bahan: Cat air.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Kebersihan dan kemasan.
Refleksi Murid berjaya menghasilkan lakaran serta catan bertajukkan pemandangan di sawah teknik basah atas basah dengan baik.

Tarikh 3 Mac 2011 (Khamis)
Minggu 9
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K3
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Catan
  • Teknik lutsinar dalam cat air.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah catan cat air bertemakan pemandangan landskap berteknik lutsinar dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali mewarna.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh catan.
  2. Guru membuat demonstrasi mewarna.
  3. Murid diminta untuk memulakan aktiviti amali.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan karya catan murid,
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Berus, palet dan bekas air.
Bahan: Cat air.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Kebersihan dan kemasan.
Refleksi Murid menunjukkan minat dan kesungguhan serta berupaya mengikuti pembelajaran dengan baik.

Tarikh 3 Mac 2011 (Khamis)
Minggu 9
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K2
Masa 70 Minit
Bidang Reka Bentuk Industri
Unit Pembelajaran Reka Bentuk
  • Piring dan catan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan beberapa lakaran reka bentuk cawan dan piring dengan baik, kualiti dan kreatif.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh reka bentuk cawan piring.
  2. Guru membuat demonstrasi lakaran reka bentuk.
  3. Murid diminta untuk menjalankan aktiviti amali melakar.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan karya lakaran.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel
Bahan: Contoh gambar reka bentuk.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Kreativiti dan keyakinan.
Refleksi Hasil lakaran reka bentuk murid adalah baik. Namun teknik lakaran masih perlu ditingkatkan.

Tarikh 4 Mac 2011 (Jumaat)
Minggu 9
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Catan
  • Teknik lutsinar dalam cat air.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah catan cat air bertemakan pemandangan landskap berteknik lutsinar dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali mencatan.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh catan.
  2. Guru membuat demonstrasi mewarna.
  3. Murid diminta untuk memulakan aktiviti amali.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan karya catan murid,
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Berus, palet dan bekas air.
Bahan: Cat air.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Kebersihan dan kemasan.
Refleksi Murid menunjukkan minat dan kesungguhan serta berupaya mengikuti pembelajaran dengan baik.

No comments:

Post a Comment