Sunday, January 16, 2011

RPH Minggu Pertama

Rancangan Pelajaran Harian ~ 3 - 7 Januari 2011



Tarikh 3 Januari 2011 (Isnin)
Minggu 1
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Asas Seni Reka
  • Unsur-unsur Seni
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan pengertian, Jenis-jenis, ciri-ciri serta fungsi setiap unsur seni dalam rekaan seni visual dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori - perbincangan.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh lukisan.
  2. Murid diminta untuk menyatakan jenis serta fungsi unsur seni dalam penghasilan karya.
  3. Guru berbincang isi pelajaran dengan murid berdasarkan contoh lukisan.
  4. Sesi soal jawab berdasarkan contoh lukisan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel
Bahan: Buku nota, contoh lakaran, lukisan dan gubahan karya grafik.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Murid berupaya menjawab soalan yang dikemukakan oleh guru dengan baik.

Tarikh 3 Januari 2011 (Isnin)
Minggu 1
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K3
Masa 70 Minit
Catatan Program Orientasi Pelajar Tingkatan 4

Tarikh 4 Januari 2011 (Selasa)
Minggu 1
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Pendidikan Seni Visual
Unit Pembelajaran Sukatan Pelajaran
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mengetahui matlamat sukatan pelajaran serta format peperiksaan Pendidikan Seni Visual SPM dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori - menyalin nota dan perbincangan.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh lukisan, artifak kerja kursus serta kertas peperiksaan.
  2. Murid diminta untuk menyatakan jenis karya dan bahan yang ditunjukkan.
  3. Guru menerangkan sukatan dan format peperiksaan PSV peringkat SPM.
  4. Guru memperkenalkan alat bahan yang diperlukan dalam pembelajaran PSV.
  5. Murid diminta untuk mencatat isi pelajaran serta tugasan ringkas yang diberi.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel, krayon, pensel warna.
Bahan: Buku nota, contoh lakaran dan lukisan
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama dan hormat-menghormati
Refleksi Murid mengetahui dan boleh menyatakan sukatan pelajaran serta format peperiksaan SPM dengan baik.

Tarikh 4 Januari 2011 (Selasa)
Minggu 1
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K2 & 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pemlajaran Asas Seni Reka
  • Unsur-unsur seni
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan pengertian, Jenis-jenis, ciri-ciri serta fungsi setiap unsur seni dalam rekaan seni visual dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh lukisan.
  2. Murid diminta untuk menyatakan jenis serta fungsi unsur seni dalam penghasilan karya.
  3. Guru berbincang isi pelajaran dengan murid
  4. Murid diminta untuk melakarkan jenis-jenis unsur seni.
  5. Sesi soal jawab berdasarkan contoh lakaran.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel, krayon, pensel warna.
Bahan: Buku nota, contoh lakaran dan lukisan
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kreativiti dan kekemasan
Refleksi Murid berupaya menerangkan bagaiman unsur-unsur seni dapat diaplikasikan dalam penghasilan karya seni visual dengan betul..

Tarikh 5 Januari 2011 (Rabu)
Minggu 1
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K3 & 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pemlajaran Asas Seni Reka
  • Garisan
  • Rupa
  • Bentuk
  • Jalinan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Melakar jenis-jenis garisan, rupa dan bentuk serta menyatakan fungsi unsur seni dalam gubahan seni visual dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh lakaran.
  2. Murid diminta untuk menyatakan jenis serta fungsi unsur seni dalam penghasilan karya.
  3. Guru berbincang isi pelajaran dengan murid.
  4. Murid diminta untuk melakarkan jenis-jenis unsur seni.
  5. Sesi soal jawab berdasarkan contoh lakaran.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel, krayon, pensel warna.
Bahan: Buku nota, contoh lakaran dan lukisan
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kreativiti dan kekemasan
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lakaran unsur seni dengan baik.

Tarikh 6 Januari 2011 (Khamis)
Minggu 1
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K2 & 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Asas Seni Reka
  • Prinsip-prinsip rekaan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan lakaran dan lukisan berdasarkan soalan-soalan yang dikemukakan dengan betul, berkualiti dan kreatif.
Aktiviti Pembelajaran Latihan amali melukis berdasarkan soalan pendek.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh lakaran dan lukisan.
  2. Guru membaca soalan-soalan latihan.
  3. Murid diminta untuk menyalin soalan seterusnya menjawab soalan dalam bentuk lakaran dan lukisan.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel
Bahan: Buku lukisan
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kekemasan dan kreativiti.
Refleksi Murid berupaya menjawab soalan-soalan pendek yang dikemukakan dalam bentuk lakaran dengan baik.

Tarikh 6 Januari 2011 (Khamis)
Minggu 1
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K3
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Asas Seni Reka
  • Unsur-unsur seni
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan lakaran dan lukisan berdasarkan soalan-soalan yang dikemukakan dengan betul, berkualiti dan analitik.
Aktiviti Pembelajaran Latihan amali melukis berdasarkan soalan pendek.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh lakaran dan lukisan.
  2. Guru membaca soalan-soalan latihan.
  3. Murid diminta untuk menyalin soalan seterusnya menjawab soalan dalam bentuk lakaran dan lukisan.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel
Bahan: Buku lukisan
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kekemasan dan kreativiti.
Refleksi Murid berupaya menjawab soalan-soalan pendek yang dikemukakan dalam bentuk lakaran dengan merujuk kepada buku rujukan PSV dengan baik.

Tarikh 7 Januari 2011 (Jumaat)
Minggu 1
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Asas Seni Reka
  • Unsur-unsur seni
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan lakaran dan lukisan berdasarkan soalan-soalan yang dikemukakan dengan betul, berkualiti dan kreatif.
Aktiviti Pembelajaran Latihan amali melukis berdasarkan soalan pendek.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh lakaran dan lukisan.
  2. Guru membaca soalan-soalan latihan.
  3. Murid diminta untuk menyalin soalan seterusnya menjawab soalan dalam bentuk lakaran dan lukisan.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel
Bahan: Buku lukisan
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kekemasan dan kreativiti.
Refleksi Murid berupaya menjawab soalan-soalan pendek yang dikemukakan dalam bentuk lakaran dengan merujuk kepada buku rujukan PSV dengan baik.

1 comment:

  1. rph yang kemas dan menarik. teruskan kecemerlangan anda. terima kasih

    ReplyDelete