Saturday, January 29, 2011

RPH Minggu Ke - 4

Rancangan Pelajaran Harian ~ 24 - 28 Januari 2011



Tarikh 24 Januari 2011 (Isnin)
Minggu 4
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Lukisan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah gubahan lukisan pensel berhal-bendakan penyapu, penyeduk, baldi dengan mengaplikasikan asas seni reka secara kritis dan kreatif.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh lukisan pensel.
  2. Murid diminta untuk menyatakan jenis unsur seni yang diaplikasikan dalam karya.
  3. Guru menyusun hal benda di atas meja.
  4. Murid diarah untuk memulakan aktiviti melukis.
  5. Guru memantau dan membimbing.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel
Bahan: Contoh lakaran dan lukisan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lakaran objek alam benda dari sudut pandangan yang menarik secara kreatif dan kritis.

Tarikh 24 Januari 2011 (Isnin)
Minggu 4
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K3
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Lukisan
  • Pengenalan
  • Konsep
  • Media dan teknik
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Memahami dan mengetahui definisi dan sejarah lukisan.
  2. Memahami, mengetahui dan mengaplikasikan teknik alatan dan media yang sesuai dalam lukisan.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh lukisan melalui tayangan LCD.
  2. Guru memperkenal dan menyampaikan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat isi-isi penting.
  4. Penilaian dengan menjawab soalan objektif melalui tayangan slaid.
  5. perbincangan dan pembetulan.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projector.
Bahan: Buku nota, contoh lakaran dan lukisan
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Murid memahami dan mengetahui isi pelajaran serta berupaya menjawab sekurang-kurangnya 15 daripada 20 soalan objektif dengan betul.

Tarikh 25 Januari 2011 (Selasa)
Minggu 4
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K2 & 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pemlajaran Luksian
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah gubahan lukisan pensel berhal-bendakan penyapu, penyeduk, baldi dengan mengaplikasikan asas seni reka secara kritis dan kreatif.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh lukisan pensel.
  2. Murid diminta untuk menyatakan jenis unsur seni yang diaplikasikan dalam karya.
  3. Guru menyusun hal benda di atas meja.
  4. Murid diarah untuk memulakan aktiviti melukis.
  5. Guru memantau dan membimbing.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel
Bahan: Contoh lakaran dan lukisan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kreativiti dan kekemasan
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lakaran objek alam benda dari sudut pandangan yang menarik secara kreatif dan kritis.

Tarikh 25 Januari 2011 (Selasa)
Minggu 4
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pemlajaran Lukisan
  • Pengenalan
  • Konsep
  • Media dan teknik
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Memahami dan mengetahui definisi dan sejarah lukisan.
  2. Memahami, mengetahui dan mengaplikasikan teknik alatan dan media yang sesuai dalam lukisan.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh lukisan melalui tayangan LCD.
  2. Guru memperkenal dan menyampaikan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat isi-isi penting.
  4. Penilaian dengan menjawab soalan objektif melalui tayangan slaid.
  5. perbincangan dan pembetulan.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projector.
Bahan: Buku nota, contoh lakaran dan lukisan
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Murid memahami dan mengetahui isi pelajaran serta berupaya menjawab sekurang-kurangnya 15 daripada 20 soalan objektif dengan betul.

Tarikh 26 Januari 2011 (Rabu)
Minggu 4
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Lukisan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan lukisan bertemakan alam semulajadi dengan penekanan diberikan kepada komposisi, bentuk, jalinan, ruang dan warna secara kreatif dan kritis.
Aktiviti Pembelajaran Latihan amali melukis berdasarkan soalan pendek.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan seterusnya memperkenalkan tajuk lukisan.
  2. Guru membuat demonstrasi teknik melukis dengan media pensel.
  3. Amali melukis oleh murid.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel B, 2B, 4B dan 6B.
Bahan: Buku lukisan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Kekemasan dan kreativiti.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lakaran berdasarkan tajuk dengan baik.

Tarikh 26 Januari 2011 (Rabu)
Minggu 4
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K3
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Lukisan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan pensil bertajukkan bentuk geometri dengan penekanan kepada komposisi, unsur bentuk, pencahayaan, ton dan ruang dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan pensil.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran dan membuat demonstrasi melukis.
  3. Amali melukis oleh murid.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Perbincangan hasil lukisan murid.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel B, 2B, 4B dan 6B.
Bahan: Buku lukisan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Kekemasan dan kreativiti.
Refleksi Murid menguasai kemahiran asas melukis. Hasil lukisan adalah baik.

Tarikh 27 Januari 2011 (Khamis)
Minggu 4
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K3
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Lukisan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan pensil bertajukkan bentuk geometri dengan penekanan kepada komposisi, unsur bentuk, pencahayaan, ton dan ruang dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan pensil.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran dan membuat demonstrasi melukis.
  3. Amali melukis oleh murid.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Perbincangan hasil lukisan murid.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel B, 2B, 4B dan 6B.
Bahan: Buku lukisan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan
Refleksi Murid menguasai kemahiran asas melukis. Hasil lukisan adalah baik.

Tarikh 27 Januari 2011 (Khamis)
Minggu 4
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K2
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Lukisan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan lukisan bertemakan alam semulajadi dengan penekanan diberikan kepada komposisi, bentuk, jalinan, ruang dan warna secara kreatif dan kritis.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan seterusnya memperkenalkan tajuk lukisan.
  2. Guru membuat demonstrasi teknik melukis dengan media pensel.
  3. Amali melukis oleh murid.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel B, 2B, 4B dan 6B.
Bahan: Buku lukisan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Hasil lakaran pelbagai komposisi, kreatif dan menarik.

Tarikh 28 Januari 2011 (Jumaat)
Minggu 4
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Lukisan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan pensil bertajukkan bentuk geometri dengan penekanan kepada komposisi, unsur bentuk, pencahayaan, ton dan ruang dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan pensil.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran dan membuat demonstrasi melukis.
  3. Amali melukis oleh murid.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Perbincangan hasil lukisan murid.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel B, 2B, 4B dan 6B.
Bahan: Buku lukisan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menguasai kemahiran asas melukis. Hasil lukisan adalah baik.

No comments:

Post a Comment