Saturday, January 22, 2011

RPH Minggu Ke - 3

Rancangan Pelajaran Harian ~ 17 - 22 Januari 2011



Tarikh 17 Januari 2011 (Isnin)
Minggu 3
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Lukisan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah gubahan lukisan berhal-bendakan peralatan dapur dengan mengaplikasikan asas seni reka secara kritis dan kreatif.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh lukisan.
  2. Murid diminta untuk menyatakan jenis serta fungsi unsur seni dalam penghasilan karya.
  3. Guru berbincang isi pelajaran dengan murid berdasarkan contoh lukisan.
  4. Murid diarah untuk memulakan aktiviti melukis.
  5. Guru memantau dan membimbing.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel
Bahan: Buku nota, contoh lakaran dan lukisan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lakaran objek alam benda dari sudut pandangan yang menarik secara kreatif dan kritis.

Tarikh 17 Januari 2011 (Isnin)
Minggu 3
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K3
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Prinsip Rekaan
  • Harmoni
  • Kontra
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan pengertian, ciri-ciri serta fungsi setiap prinsip rekaan dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori - menyalin nota dan perbincangan.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh gubahan seni visual.
  2. Guru memperkenalkan isi pelajaran, pembelajaran teori seni.
  3. Guru berbincang isi pelajaran dengan murid berdasarkan contoh gubahan seni visual.
  4. Sesi soal jawab berdasarkan contoh gubahan prinsip rekaan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel, krayon, pensel warna.
Bahan: Buku nota, contoh lakaran dan lukisan
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama dan hormat-menghormati
Refleksi Murid mengetahui dan boleh menyatakan fungsi setiap prinsip rekaan dengan baik.

Tarikh 18 Januari 2011 (Selasa)
Minggu 3
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K2 & 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pemlajaran Luksian
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah gubahan lukisan berhal-bendakan peralatan dapur dengan mengaplikasikan asas seni reka secara kritis dan kreatif.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh lukisan.
  2. Murid diminta untuk menyatakan jenis serta fungsi unsur seni dalam penghasilan karya.
  3. Guru berbincang isi pelajaran dengan murid berdasarkan contoh lukisan.
  4. Murid diarah untuk memulakan aktiviti melukis.
  5. Guru memantau dan membimbing.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel, krayon, pensel warna.Murid memahami kehendak soalan dan berupaya menjawab dengan betul.
Bahan: Buku nota, contoh lakaran dan lukisan
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kreativiti dan kekemasan
Refleksi Murid berupaya menerangkan bagaiman unsur-unsur seni dapat diaplikasikan dalam penghasilan karya seni visual dengan betul..

Tarikh 19 Januari 2011 (Rabu)
Minggu 3
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K3 & 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pemlajaran Prinsip Rekaan
  • Imbangan
  • Pergerakan
  • Kesatuan
  • Kepelbagaian
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan pengertian, Jenis-jenis, ciri-ciri serta fungsi setiap prinsip rekaan dalam gubahan seni visual dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh gubahan seni visual.
  2. Guru memperkenalkan isi pelajaran.
  3. Guru berbincang isi pelajaran dengan murid berdasarkan contoh gubahan seni visual.
  4. Sesi soal jawab berdasarkan contoh gubahan prinsip rekaan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel, krayon, pensel warna.
Bahan: Buku nota, contoh lakaran dan lukisan
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kreativiti dan kekemasan
Refleksi Murid berupaya menjawab soalan yang dikemukakan dengan baik.

Tarikh 20 Januari 2011 (Khamis)
Minggu 3
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K2
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Lukisan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan lukisan alam benda dengan mewujudkan unsur ruang, bentuk, ton pencahayaan dan jalinan secara kreatif dan kritis.
Aktiviti Pembelajaran Latihan amali melukis berdasarkan soalan pendek.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan pensel.
  2. Murid diminta memberi komen pada lukisan yang ditunjukkan
  3. Guru membuat demonstrasi teknik melukis dengan media pensel.
  4. Amali melukis oleh murid.
  5. Guru memantau dan membimbing.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel B, 2B, 4B dan 6B.
Bahan: Buku lukisan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Kekemasan dan kreativiti.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lukisan pensel dengan pelbagai teknik dengan baik.

Tarikh 20 Januari 2011 (Khamis)
Minggu 3
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K3
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Prinsip Rekaan
  • Imbangan
  • Pergerakan
  • Kesatuan
  • Kepelbagaian
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan pengertian, Jenis-jenis, ciri-ciri serta fungsi setiap prinsip rekaan dalam gubahan seni visual dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh gubahan seni visual.
  2. Guru memperkenalkan isi pelajaran.
  3. Guru berbincang isi pelajaran dengan murid berdasarkan contoh gubahan seni visual.
  4. Sesi soal jawab berdasarkan contoh gubahan prinsip rekaan.
  5. Rumusan pelajaran.Murid memahami kehendak soalan dan berupaya menjawab dengan betul.
Keperluan Alat: Pensel
Bahan: Buku lukisan
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kekemasan dan kreativiti.
Refleksi Majoriti murid berupaya menjawab soalan-soalan pendek yang dikemukakan dengan betul.

Tarikh 21 Januari 2011 (Jumaat)
Minggu 3
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Ujian topikal
  • Unsur-unsur seni
  • Prinsip-prinsip rekaan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menjawab sekurang-kurangnya 15 daripada 25 soalan objektif yang dikemukakan dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Ujian bertulis.
Prosedur
  1. Guru megedarkan buku ujian.
  2. Murid diminta untuk menjawab soalan objektif.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Perbincangan kehendak soalan dan jawapan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel
Bahan: Buku kerja.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kejujuran dan berdisiplin.
Refleksi Murid memahami kehendak soalan dan berupaya menjawab dengan betul.

Tarikh 22 Januari 2011 (Sabtu)
Minggu 3
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Lukisan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan lukisan alam benda dengan mewujudkan unsur ruang, bentuk, ton pencahayaan dan jalinan secara kreatif dan kritis.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan pensel.
  2. Murid diminta memberi komen pada lukisan yang ditunjukkan
  3. Guru membuat demonstrasi teknik melukis dengan media pensel.
  4. Amali melukis oleh murid.
  5. Guru memantau dan membimbing.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel B, 2B, 4B dan 6B.
Bahan: Buku lukisan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Kebanyakan murid berupaya mengaplikasikan asas seni reka pada karya lukisan dengan baik.

Tarikh 22 Januari 2011 (Sabtu)
Minggu 3
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K3
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Ujian topikal
  • Unsur-unsur seni
  • Prinsip-prinsip rekaan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menjawab sekurang-kurangnya 15 daripada 25 soalan objektif yang dikemukakan dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Ujian bertulis.
Prosedur
  1. Guru megedarkan buku ujian.
  2. Murid diminta untuk menjawab soalan objektif.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Perbincangan kehendak soalan dan jawapan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel
Bahan: Buku kerja.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kejujuran dan berdisiplin.
Refleksi Murid memahami kehendak soalan dan berupaya menjawab dengan betul.

No comments:

Post a Comment